W Pracowni Endoskopii odbyło się szkolenie z ultrasonografii endoskopowej (EUS)

W związku z pełnieniem funkcji wysokospecjalistycznego podmiotu leczniczego, szczególną uwagę zwracamy na to, aby naszym atutem była doświadczona, wysoko wykwalifikowana kadra specjalistów. Zgodnie z przyjętą polityką podnoszenia jakości świadczeń jednym z jej elementów jest uczestnictwo personelu w szkoleniach zarówno organizowanych w ramach wewnętrznych struktur szpitala jak i przez firmy zewnętrzne.

W dniu 15.02.2022r. w Pracowni Endoskopii odbyło się szkolenie z ekspertem Doc. dr. hab. Marcinem Polkowskim, którego atutem jest bogate doświadczenie i umiejętność jego przekazywania oraz Przedstawicielami firmy Olympus Polska sp. z o.o.

EUS jest procedurą minimalnie inwazyjną. To jedno z najnowszych badań endoskopowych łączące endoskopię i ultrasonografię. Metoda ta obrazuje ściany przewodu pokarmowego oraz organów znajdujących się w okolicy. Umożliwia m.in. badanie przesiewowe w kierunku raka trzustki, raka przełyku i raka żołądka, a także wykrycie i rozpoznanie guzów górnego odcinka przewodu pokarmowego. Ultrasonografia endoskopowa pozwala także na wykonanie biopsji różnych zmian znajdujących się w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Wykonuje się ją poprzez wkłucie igły przez wyściółkę żołądka w kierunku zmiany.

Podczas szkolenia specjaliści Pracowni Endoskopii mieli możliwość wymiany doświadczeń z ekspertem oraz wspólnego przeprowadzenia zabiegów EUS. Na początku lutego br. również z udziałem członków naszego zespołu odbyły sie dwudniowe warsztaty dla pielęgniarek endoskopowych, organizowane przez Olympus Polska sp. z o.o. Podczas szkolenia uczestnicy poszerzali swoją wiedzę, dzielili się doświadczeniem oraz poznawali wskazówki, które mogą usprawnić Ich codzienną pracę.

Pracownia Endoskopii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. jest wyposażona w nowoczesny sprzęt i zapewnia szeroki zakres świadczeń i procedur endoskopowych diagnostycznych i terapeutycznych. Prowadzimy kompleksową opiekę nad chorymi z chorobami przewodu pokarmowego, obejmującą szeroki zakres procedur gastroenterologicznych. Posiadamy wysoko wykwalifikowany personel lekarski i pielęgniarski, który dzięki regularnemu uczestnictwu w szkoleniach systematycznie podnosi swoją wiedzę, umiejętności i kwalifikacje.

Zabiegi w Pracowni Endoskopii wykonywane są zarówno dla potrzeb hospitalizowanych pacjentów, jak również dla pacjentów kierowanych z innych jednostek z całego województwa i kraju. Pomimo trudnej sytuacji w czasie pandemii Covid-19 w 2021r. wykonano w naszym Szpitalu blisko 1400 zabiegów gastroskopii, ponad 600 zabiegów kolonoskopii diagnostycznych i terapeutycznych, około 320 zabiegów endoskopowej cholangiopakreatografii wstecznej (ECPW) ( w tym m.in. poszerzanie dróg żółciowych i inne) i zabiegów endoskopowej endosonografii (EUS). Pracownia Endoskopii w dalszym ciągu prowadzi również diagnostykę i terapię pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

Pracownia Endoskopii szkolenie EUS
1 2 3
Na zdjęciach : Pracownia Endoskopii szkolenie personelu medycznego w zakresie zabiegów EUS