W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. rozpoczęły się szczepienia p/ Covid-19 dla dzieci powyżej 5 roku życia.

Małych pacjentów przyjmowaliśmy dzisiaj od godz. 10:00 i czekały na nich słodkie niespodzianki. Pierwszym dzielnym pacjentem była dziewczynka w wieku 9 lat.

Zachęcamy wszystkich rodziców do szczepienia dzieci przeciwko SARS-CoV-2, gdyż jest to jedyna skuteczna metoda, by zmniejszyć ryzyko zakażenia i ciężkiego przebiegu choroby. Aktywność dzieci i Ich kontakty w grupach rówieśników powodują, że są one realnie narażone na zakażenie wirusem – trudno od małych dzieci wymagać stosowania zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Dzieci chorują na Covid-19, są to zachorowania o różnym spektrum objawów i różnym ich nasileniu, również wśród najmłodszych obserwuje się przypadki ciężkiego przebiegu zakażenia. Jednocześnie przechorowanie Covid-19, nawet łagodne lub bezobjawowe, niesie za sobą ryzyko odległych powikłań, wśród których najcięższym i realnie zagrażającym życiu jest wieloukładowy zespół zapalny, czyli tzw. PIMS. Należy też pamiętać, że szczepiąc dzieci przerywamy łańcuch epidemiologiczny, zwiększając tym samym bezpieczeństwo wszystkich osób z otoczenia dziecka, zarówno domowego, jak i szkolnego - mówi Emilia Kołodziejczyk Ordynator Oddziału Dziecięcego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

Szczepienie przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień u osób w wieku 5-11 lat jest wykonywane przy użyciu szczepionki Comirnaty w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej. Schemat szczepienia jest dwudawkowy przy zachowaniu rekomendowanego odstępu co najmniej 21. dni między dawkami, a o kwalifikacji do szczepienia dzieci 5-11 lat i 12-15 lat decyduje każdorazowo lekarz.

Szczepienia dzieci będą odbywały się wyłącznie w poniedziałki w Punkcie Szczepień p/Covid-19 ( B ) w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o. mieszczącym się w Izbie Przyjęć.

Na chwilę obecną swoje dzieci ze wskazanej grupy wiekowej zapisało blisko 200 odpowiedzialnych rodziców. W dniu dzisiejszym zaszczepimy 40 dzieci. Kolejne 60 dawek szczepionki zaplanowane jest na 27.12.2021r. w następnych tygodniach będziemy realizować po 50 dawek w każdy poniedziałek. Dysponujemy wolnymi terminami na 17.01.2022. Realizacja szczepień jest uzależniona od zainteresowania. – dodała Ewa Benkowska specjalistka pielęgniarstwa pediatrycznego, Pielęgniarka Oddziałowa.

Skierowanie na szczepienie dzieci z grupy 5-11 lat jest wystawiane automatycznie przez system z chwilą ukończenia przez dziecko 5 r.ż.;

Dziecko na szczepienie można zarejestrować na kilka sposobów:

  • poprzez całodobową i bezpłatną infolinię – 989,
  •  elektronicznie przez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl,
  • W Punkcie szczepień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. pod nr tel. 58 686 00 25 od pon.-pt. 8:00-15:00

W dalszym ciągu obowiązują zalecenia dotyczące stosowania dystansu społecznego, dezynfekcji, wietrzenia pomieszczeń oraz noszenia maseczki.

Previous Next Play Pause
1 2 3