W tym wyjątkowym dniu przekazujemy bardzo dobre informacje-Zakład Diagnostyki Obrazowej wyposażony został w nowy mammograf

Data tego święta nie jest przypadkowa. To właśnie 8 listopada 1895 roku Wilhelm Conrad Röntgen odkrył promieniowanie, które nazwał promieniowaniem X. Do odkrycia doszło przypadkiem, podczas wykonywania rutynowych badań. Pierwsze zdjęcie przedstawiało dłoń żony Röntgena. Dzięki odkryciu promieni X Roentgen otrzymał w roku 1901 pierwszą w historii nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Nie opatentował rezultatów swoich badań, a pieniądze z nagrody Nobla przekazał Uniwersytetowi w Wuerzburgu. Odkrycie to jest jednym z przełomowych odkryć medycyny i obecnie nie wyobrażamy sobie diagnostyki bez promieni rentgenowskich.

Dziękujemy wszystkim ekspertom za wybór specjalizacji, która jest szczególnie znacząca w dzisiejszych czasach. Składamy życzenia sukcesów w pracy, satysfakcji z działań na rzecz pacjenta oraz szczęścia w życiu osobistym.

Korzystając z okazji chcielibyśmy poinformować, że Zakład Diagnostyki Obrazowej został wzbogacony w wysokiej klasy mammograf cyfrowy, który jest już dostępny dla Pacjentek naszego szpitala. Dzięki wykorzystaniu nowych możliwości mammografu, walka z rakiem piersi może być jeszcze bardziej skuteczna. Zakup mammografu został sfinansowany ze środków Ministra Zdrowia w ramach programu wieloletniego pn. Narodowa Strategia Onkologiczna w zakresie zadania: „Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów – mammografy”. Koszt inwestycji wyniósł 610.615,22 zł, z czego dofinansowanie ze środków Ministra Zdrowia wyniosło 599 963,72 zł.

Inwestycje w nowy sprzęt pozwalają na zwiększenie jakości świadczeń oraz zapewnienie kompleksowej diagnostyki pacjentów Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o. Zakład Diagnostyki Obrazowej posiada również nowoczesną pracownię tomografii komputerowej, wyposażoną w wysoko zaawansowaną aparaturę medyczną w tym tomograf komputerowy, który został zakupiony w ubiegłym roku w ramach środków Unii Europejskiej i projektu pn. Utworzenie na bazie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie ośrodka precyzyjnej diagnostyki i efektywnego leczenia chorób cywilizacyjnych. Jest to I etap w ramach RPO WP na lata 2014-2020, a wartość inwestycji wyniosła 2.950.000,00zł.

mammograf.jpg

Na zdjęciu: Pracownia mammografii