Do Fundacji „Alpaki na Kaszubach” zgłosił się darczyńca gotowy wesprzeć działania fundacji na rzecz naszych pacjentów.

Dzięki firmie Gillmet Horses możliwe będą kolejne wizyty alpak i lamy w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Somatycznym i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczego Psychiatrycznym w Placówce w Dzierżążnie.

W czwartek alpaki Chiken i Enzo oraz lama „Dama” po raz kolejny odwiedziły naszych podopiecznych. Z ogromną radością przyjęliśmy informację, że wsparcie darczyńcy obejmuje cykl 5 spotkań z zakresu alpako i lamoterapii z elementami rehabilitacji, edukacji i integracji. Każde wizyty wiążą się z ogromną radością ze strony naszych pacjentów, ale przede wszystkim mają znaczący wpływ na proces terapeutyczny.

Alpako i lamoterapia jest wykorzystywana do poprawy funkcjonowania człowieka w sferze fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej. Ten rodzaj terapii stanowi korzystne uzupełnienie terapii konwencjonalnej w szczególności sprawdza się u osób ze specjalnymi potrzebami w tym: z zaburzeniami lękowymi, problemami emocjonalnymi, depresją, autyzmem, zaburzeniami ruchu, ADHD, nadciśnieniem oraz innymi. W przypadku dysfunkcji fizycznej puszyste futro sprawia, że bodziec dotykowy może być tak duży, że rozluźniają się skurcze, które często bardzo trudno było otworzyć za pomocą konwencjonalnych metod rehabilitacji lub fizjoterapii.

Alpaki i lamy są zwierzętami z natury spokojnymi i przyjaźnie nastawionymi do otoczenia, również do innych zwierząt. Do pracy z ludźmi są dodatkowo szkolone pod kątem przygotowania do procesu terapeutycznego. Sama terapia polega na tym, że pacjent może zwierzę głaskać, karmić, przytulać, prowadzić na smyczy. Dodatkowo, wygląd alpak czy lam, ich miękka sierść oraz niewielki wzrost w przypadku alpak, wzmagają u pacjenta zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Alpaki i lamy są zwierzętami, które chętnie się uczą i dają dużo radości pacjentom w każdym wieku, którzy podczas pobytu ze zwierzętami otwierają się na otoczenie. Tego typu procesy wzmagają motorykę pacjentów oraz poprawiają ich samopoczucie. Spotkanie ze zwierzęciem, zabawa z nim pozwalają na oderwanie się od codziennych zmartwień. Dzięki uczestnictwu w zajęciach, u osób starszych obniża się ciśnienie krwi i zwiększa zadowolenie z życia, a u pozostałych uczestników zmniejsza się depresja i zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

 

Podczas zajęć prowadzonych z zakresu Terapii Zajęciowej przez zespół PLT pacjenci przygotowali specjalne podziękowania przedstawiające portret wizytatora wykonany techniką pirografii.

lama alpakiShow Gallery

Na zdjęciach: Dokumentacja fotograficzna z dnia wizyty alpak i lamy w placówce w Dzierżążnie