Zatrzymaj Stwardnienie Rozsiane

Z badań Europejskiej Rady Mózgu (EBC) wynika, że w Polsce z chorobami mózgu zmaga się ponad 15 mln ludzi, i niestety liczba zachorowań stale rośnie. Przyczyną jest najczęściej zaawansowany wiek pacjentów. Oprócz starzejącego się społeczeństwa do zwiększenia zachorowalności na choroby mózgu przyczyniają się także zmiany cywilizacyjne w tym zaburzenia psychiczne i neurologiczne.

Światowy dzień mózgu został powołany na pamiątkę założenia Światowej Federacji Neurologii w 1957 roku i ma na celu coroczną promocję profilaktyki, wczesnej diagnostyki oraz leczenia chorób i zaburzeń mózgu. W tym roku dzień mózgu obchodzony jest przez Światową Federację Neurologii (WFN) i Międzynarodową Federację MSIF pod hasłem „Zatrzymaj Stwardnienie Rozsiane”. Eksperci wspólnie będą pracować nad tematyką SM poprzez wymianę doświadczenia i informacji na temat możliwości wcześniejszego diagnozowania, rozwiązaniach zapewnianiających lepszy dostępu do terapii zmieniających życie bezpośrednio wpływających na poprawę jakości życia osób cierpiących na SM i ich opiekunów.

Stwardnienie rozsiane jest autoimmunologiczną chorobą neurologiczną, która wpływa na wszystkie aspekty życia człowieka i prowadzi do znacznej niepełnosprawności fizycznej. Niestety wg statystyk na tą chorobę cierpi 2,8 miliona ludzi na całym świecie, a co 5 minut ktoś słyszy zmieniającą życie diagnozę. Częstość jej występowania zależy od rejonu geograficznego. W Polsce ok. 50 tys. osób zmaga się z tą chorobą. Z tego też powodu nie należy bagatelizować objawów mogących wskazywać na SM i powinno się zachować szczególną czujność w przypadku pojawienia się takich objawów jak: zaburzenia równowagi, zawroty głowy, dolegliwości bólowe, zmęczenie osłabienie, niewyraźne widzenie.

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. co roku hospitalizowanych jest ok. 1100 pacjentów na Oddziale Neurologicznym, który w szerokim zakresie prowadzi diagnostykę i leczenie chorób układu nerwowego. Natomiast z programu lekowego leczenia stwardnienia rozsianego korzysta obecnie 117 pacjentów. Kluczowe znaczenie ma więc świadomość i profilaktyka szczególnie w czasach Covid-19.

- W trakcie pandemii u pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 obserwowaliśmy zespoły neurologiczne, w których uszkodzenie mózgu przypominało SM skomentował Adam Walczak Ordynator Oddziału Neurologicznego i Leczenia Stwardnienia Rozsianego.

- Ze względu na to, że SM jest choroba autoimmunologiczną zauważa się zależność pomiędzy zachorowaniem na SM a infekcjami wirusowymi przebytymi przez pacjentów w przeszłości. Szczepiąc się przeciwko Covid-19 (i innym patogenom) jednocześnie możemy zmniejszamy ryzyko stwardnienia rozsianego -dodał.

Podpowiadamy co jeszcze możemy zrobić by zadbać o nasz mózg?

  1. Badaj się! Regularnie wykonuj badania kontrolne takie jak: Pomiar cukru we krwi, poziomu cholesterolu HDL, LDL, trójglicerydów, pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby chorujące na: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemię, choroby serca. Długotrwały stres, zmęczenie, brak ruchu oraz nieodpowiednia dieta mogą zaburzyć funkcjonowanie komórek nerwowych.
  2. Odpowiednio się odżywiaj! Trzymaj się reguł zdrowego żywienia, gdzie podstawą są warzywa. Jedz pełnowartościowe posiłki i pamiętaj o produktach bogatych w zdrowe tłuszcze pochodzące z orzechów, ryb. Mózg potrzebuje nienasyconych kwasów tłuszczowych omega3 i omega6 jak również vitamin i mikroelementów.
  3. Pamiętaj o aktywności fizycznej!
  4. Ćwicz szare komórki – staraj się liczyć w pamięci, rozwiązuj krzyżówki i sudoku, graj w gry logiczne, ucz się języków obcych, rozwijaj hobby i pasje. Wysiłek intelektualny służy naszym komórkom mózgowym.
  5. Zrezygnuj z używek. Alkohol i palenie tytoniu, który prowadzi do degeneracji komórek mózgowych.
  6. Wysypiaj się! Zadbaj o odpowiednią ilość i jakość snu.

Źródło: https://wfneurology.org/world-brain-day-2021