Pacjenci Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych byli zachwyceni.

Dzięki inicjatywie pracowników szpitala i wsparciu Fundacji Alpaki na Kaszubach naszych podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Somatycznego i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Psychiatrycznego w Placówce w Dzierżążnie odwiedzili wyjątkowi goście. W poniedziałkowy poranek Alpaki Chiken i Enzo oraz Lama „Dama” wpadły z wizytą i wprowadziły nie lada poruszenie. Prezes Fundacji zaspakajał naszą pobudzoną potrzebę wiedzy, wciąż zaskakując nowymi faktami i nasi podopieczni z zaciekawieniem słuchali o zwyczajach alpak i lam. Możliwość karmienia oraz czesania zwierząt powodowała wiele radości, jednak największym zainteresowaniem cieszył się spacer z przesympatycznym zwierzęciem u swojego boku.

Alpako i lamoterapia jest wykorzystywana do poprawy funkcjonowania człowieka w sferze fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej poprzez organizację zajęć z elementami rehabilitacji, edukacji i integracji. Ten rodzaj terapi stanowi korzystne uzupełnienie terapii konwencjonalnej w szczególności sprawdza się u osób ze specjalnymi potrzebami w tym: z zaburzeniami lękowymi, problemami emocjonalnymi, depresją, autyzmem, zaburzeniami ruchu, ADHD, nadciśnieniem oraz innymi. W przypadku dysfunkcji fizycznej puszyste futro sprawia, że bodziec dotykowy może być tak duży, że rozluźniają się skurcze, które często bardzo trudno było otworzyć za pomocą konwencjonalnych metod rehabilitacji lub fizjoterapii.

Alpaki i lamy są zwierzętami z natury spokojnymi i przyjaźnie nastawionymi do otoczenia, również do innych zwierząt. Do pracy z ludźmi są dodatkowo szkolone pod kątem przygotowania do procesu terapeutycznego. Sama terapia polega na tym, że pacjent może zwierzę głaskać, karmić, przytulać, prowadzić na smyczy. Dodatkowo, wygląd alpak czy lam, ich miękka sierść oraz niewielki wzrost w przypadku alpak, wzmagają u pacjenta zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Alpaki i lamy są zwierzętami, które chętnie się uczą i dają dużo radości pacjentom w każdym wieku, którzy podczas pobytu ze zwierzętami otwierają się na otoczenie. Tego typu procesy wzmagają motorykę pacjentów oraz poprawiają ich samopoczucie. Spotkanie ze zwierzęciem, zabawa z nim pozwalają na oderwanie się od codziennych zmartwień. Dzięki uczestnictwu w zajęciach, u osób starszych obniża się ciśnienie krwi i zwiększa zadowolenie z życia, a u pozostałych uczestników zmniejsza się depresja i zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Ten dzień był pełen pozytywnych emocji. Chłopaki Alpaki i Lama Dama wypielęgnowani wypieszczeni i najedzeni pojechali w dalszą podróż by wspierać alpakoterapią i lamoterapią warsztaty terapii zajęciowej innych placówek. W ciągu ostatniego roku Fundacja odwiedziła prawie 100 placówek, pokonując 30.000 kilometrów. Dziękujemy serdecznie całej społeczności szpitalnej i fundacji za ten wyjątkowy dzień.

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Film z tego wyjątkowego dnia jest dostepny na naszej stronie