Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Wojewody Pomorskiego do 20 spadła liczba łóżek przeznaczonych dla chorych na koronawirusa w ramach II poziomu zabezpieczeń w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o.

Spadająca liczba zachorowań na COVID-19 w całej Polsce, a w tym także w województwie pomorskim spowodowała, że Wojewoda Pomorski wydał decyzję o zmniejszeniu liczby łóżek przeznaczonych dla chorych na Cowid-19. Aktualnie na wszystkich oddziałach Szpitalnych znajduje się 35 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-Cov-2. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. zobowiązany jest posiadać 10 łóżek na poziomie I dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2, 20 łóżek (Oddział Reumatologii-Zakaźnej) dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 na II poziomie zabezpieczenia. W dalszym ciągu szpital jest zobowiązany do utrzymania łóżek w celu realizacji świadczeń na rzecz pacjentów z Covid-19 w ramach III poziomu na pozostałych oddziałach.

Polecenia Wojewody Pomorskiego, spowodowały zdjęcie ze szpitala obowiązku utrzymania dodatkowych 85 łóżek dla pacjentów z podejrzenim lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 w ramach II poziomu zabezpieczenia. Powoduje to możliwość wykorzystania tych łóżek do udzielania świadczeń dla pacjentów z innymi schorzeniami niż COVID-19.

Przypomnijmy, to kolejna decyzja o zmniejszeniu liczby łóżek „covidowych” w ostatnich tygodniach w kościerskim szpitalu. W dniu 17 maja wydano decyzję o zaprzestaniu działalności Oddziału Kardiologii-Zakaźnej i Neurologii-Zakaźnej w ramach II poziomiu zabezpieczeń oraz od dnia 24.05.2021r. Oddziału Internistyczno-Zakaźnego. Oddziały te zostały utworzone 15 października 2020r. przed kulminacją trzeciej fali zachorowań na koronawirusa i leczono na nich blisko 1.400 pacjentów.

Trwają działania  mające na celu przywrócenie działalności oddziałów naszego szpitala do stanu przed pandemii.