W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Dzierżążnie zwrócono uwagę na właściwości terapeutyczne roślin.

Ograniczenia wynikające z sytuacji pandemii i wprowadzony zakaz wyjść na przyszpitalne tereny zielone są szczególnie odczuwalne dla pacjentów Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych. Z tego względu pracownicy PLOT w ramach prowadzonej terapii zajęciowej postanowili stworzyć w Dzierżążnie ogród dla naszych pacjentów. Sala która jest wykorzystywana do prowadzenia wspólnych zajęć z zakresu neurorehabilitacji i psychorehabilitacji, zyskała nowe oblicze.

Terapia Zajęciowa ma ogromne znaczenie dla naszych pacjentów ponieważ jest istotną częścią psychorehabilitacji i wiąże się z podnoszeniem jakości życia osób biorących w niej udział. Dzięki uczestnictwu w zajęciach nasi pacjenci podnoszą kompetencje psychospołeczne, a taka forma spędzenia wspólnego czasu sprzyja poprawie nastroju oraz poczuciu bycia potrzebnym, co jest niezmiernie istotne dla wszystkich pacjentów. Piękne kwiaty podarowane m.in. przez kwiaciarnię Pani Danuty z Kartuz zostaną wykorzystane w celach terapeutycznych, jako uzupełnienie tradycyjnych form rehabilitacji dla osób z określonymi problemami zdrowotnymi.

Na szczególny i terapeutyczny wpływ roślin na zdrowie uwagę zwrócili nasi pracownicy w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Somatycznym w Placówce w Dzierżążnie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o. Ta nowo wprowadzona forma terapii zwana hortiterapią lub ogrodoterapią bada współzależność między ludźmi a roślinnością i wykorzystuje ją do tego, by poprawić kondycję człowieka, stymulując wszystkie pięć zmysłów. Ogrodolecznictwo może przybierać dwie formy: czynną i bierną. Czynna forma obejmuje pracę ogrodowe np. przygotowanie podłoża, sianie roślin, rozmnażanie, podlewanie i ich cięcie. Forma bierna zaś to doznania sensoryczne podczas przebywania w ogrodzie, czyli obserwowanie roślinności, chłonięcie aromatów ziół i kwiatów oraz wsłuchiwanie się w odprężające dźwięki.

Szczególną zaletą Hortiterapia jest to, że podczas jej wdrażania podkreślana jest współzależność i waga współpracy w grupie. Przyroda wspomaga leczenie zaburzeń psychicznych, może ułatwić rehabilitację po udarach, ale jest również przydatna w zmaganiu się z uzależnieniem. Od połowy XX wieku „zielona terapia” stała się przedmiotem studiów i od tej pory stale wprowadzane są nowe metody zajęć terapeutycznych z pacjentami.

Po doświadczeniach Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Somatycznego w Dzierżążnie najprawdopodobniej ta forma terapii zostanie również wprowadzona na oddziale Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Psychiatrycznego w Dzierżążnie. Prekursor współczesnej medycyny, zwany „ojcem medycyny”, Hipokrates powiadał: „Przyroda jest lekarstwem w każdej chorobie”.

Na zdjęciu: Sadzonki z pierwszych zajęć Hortiterapii w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Somatycznym w Placówce w Dzierżążnie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o.