Realizacja Narodowego Programu Szczepień w Kościerzynie nabiera rozpędu, a wszystko dzięki połączeniu sił szpitala i instytucji samorządowych. Nowy Punkt Szczepień Powszechnych będzie znajdował się w AQUA Centrum w Kościerzynie

Na początku kwietnia rząd przekazał już pierwsze wytyczne i zlecił samorządom powiatowym  utworzenie Punktów Szczepień Powszechnych. Wytyczne dotyczące organizacji punktów szczepień powszechnych zostały dopracowane przez zespół KPRM, MZ, NFZ i GIS. Podstawowe wymogi bezpieczeństwa zostały sporządzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Punkty szczepień powszechnych mają być tworzone przez powiaty oraz miasta na prawach powiatu. Przygotowania do utworzenia tego typu punktów ruszyły również w Kościerzynie przy współpracy Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o. i kościerskich władz samorządowych.

Punkty szczepień powszechnych mają uzupełnić istniejącą siatkę punktów, w których można otrzymać szczepionkę przeciw COVID-19. Do tej pory działały one głównie w placówkach zdrowia – przychodniach czy szpitalach, w tym także w szpitalach tymczasowych. Wg planów w każdym mieście na prawach powiatu powinny być co najmniej dwa duże punkty szczepień. Jeden to punkt szczepień populacyjnych prowadzony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, a drugi to punkt szczepień powszechnych organizowany od podstaw i prowadzony przez Samorząd we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą. Nowe punkty mają być co do zasady organizowane poza obecną siecią placówek medycznych (np. w domu kultury, w formie namiotów lub punktów drive-thru).

Tym samym działając dla dobra mieszkańców powiatu kościerskiego w celu zwiększenia możliwości szczepień trwają prace mające na celu uruchomienie nowego punktu sczepień. Szpital współpracując z Samorządem Powiatu w Kościerzynie, Gminą Miejską Kościerzyna oraz Zarządem AQUA Centrum w Kościerzynie, w dniu 04.05.2021r. planuje uruchomienie Punktu Szczepień Powszechnych, który będzie znajdował się na terenie obiektu AQUA PARK.

Jako podmiot leczniczy zaangażowany w tworzenie punktu szczepień powszechnych będziemy pełnili funkcję operatora. Samorząd Powiatu Kościerskiego współpracujący z Gminą Miejską Kościerzyna oraz kierownictwem AQUA Centrum będzie wspierał organizacyjnie działalność nowopowstałego punktu szczepień.

W punkcie szczepień powszechnych będą pracowały trzy zespoły szczepiące. Zgodnie z wytycznymi szczepienia w nowym punkcie będą prowadzone przez zespoły szczepiące m.in. lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów czy studentów ostatniego roku studiów medycznych. Wg założeń, ma się w nim odbywać ponad 300 szczepień dziennie, a sam punkt szczepień powszechnych będzie działał od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15. Szczegóły organizacyjne zostaną podane 30.04.2021r. O uruchomieniu rejestracji poinformujemy w osobnym komunikacie.

Dla przypomnienia: w naszym szpitalu funkcjonują dwie lokalizacje punktów szczepień populacyjnych. Za ich pośrednictwem szczepieni są przedstawiciele służb medycznych, mundurowi, nauczyciele, seniorzy i grupy wskazane do szczepień populacyjnych wg Narodowego Programu Szczepień. Do tych punktów kierują oznakowania w kolorze jasno niebieskim. Pierwszy punkt znajduje się w Oddziale Rehabilitacji Dziecięcej "A" a drugi  w Izbie przyjęć "B". Od momentu rozpoczęcia realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciwko Covid-19 tj. 27.12.2020r. w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie zaszczepiono pierwszą dawką ponad 8.500 osób. Zespół ds. covid-19 wykorzystał już blisko 13.000 dawek szczepionki (dane na 22.04.2021r.).

AKTUALIZACJA 4.05.2021r.
Uprzejmie zawiadamiamy, że w związku z brakiem dostaw szczepionek przeciw COVID-19 z Agencji Rezerw Materiałowych, rozpoczęcie działalności Punktu Szczepień Powszechnych mieszczącego się w AQUA Centrum w Kościerzynie planowane jest na 5.05.2021r.
O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco. Prosimy śledzić naszą stronę www.szpital-koscierzyna.pl Za utrudnienia przepraszamy.
Punkt Szczepień Powszechnych p/Covid-19
Spotkanie organizacyjne w sprawie uruchomienia Punktu Szczepień Powszechnych p/Covid-19-19