Odwiedziła nas Fundacja Doktor Clown z niezwykłą niespodzianką.

Nasi przyjaciele jak zwykle przyjechali do nas, z cudowną energią i podarunkami dla najmłodszych podopiecznych. Nierozłączną misją fundacji jest zarażanie uśmiechem co czynią za każdym razem kiedy tylko pojawiają się w naszym szpitalu. W dniu wczorajszym otrzymaliśmy niezwykły prezent jakim są lalki terapeutyczne dla małych pacjentów. Myszka Maja to zwycięski projekt pacynki, która powstała w konkursie przeprowadzonym wśród pracowników Banku BPH S.A.

W ramach akcji Fundacji Doktor Clown nasz Zespół Ratownictwa Medycznego otrzymał specjalnie stworzone pacynki, które najmłodsi będą mogli otrzymać podczas transportu karetką lub podczas wizyty na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

W świecie dorosłych hospitalizacja wiąże się ze stresem, tak samo dla dziecka jest to ogromne przeżycie, dlatego pomóc mają pacynki

-Jak pokazują badania wspierająca obecność rodziców, przyjaznych dziecku osób oraz śmiech pozwalają mu lepiej poradzić sobie i z tymi doświadczeniami. Dlatego tak ważnym jest aby już w czasie pierwszych interwencji medycznych zapewnić małym pacjentom maksymalny komfort i próbować zmniejszyć ich koncentrację na nieprzyjemnych okolicznościach i bólu – mówi Natalia Budzyńska z fundacji Doktor Clown.

Pacynki towarzyszą wolontariuszom fundacji na co dzień i używane są do różnego rodzaju zabaw z dziećmi, co ma na celu rozładowanie negatywnych emocji i wywołanie uśmiechu. Doświadczenia choroby i hospitalizacji budzą w dziecku lęk. Wizyta w szpitalu często łączy się z dyskomfortem czy bólem zabiegów diagnostycznych, dlatego w takich sytuacjach Myszka Maja ma pomóc obniżyć napięcie i lęk dziecka, zająć jego uwagę oraz skrócić dystans z personelem medycznym. Z tymi przyjaznymi Przytulankami z ruchomymi rękoma dzieci chętnie będą wymieniać się uściskami. Pacynka może również zachęcić dziecko do zwierzeń co jest łatwiejsze, gdy słuchaczem staje się pluszowym przyjacielem, a nie osoba dorosła. Kukiełki zostały stworzone dla naszych podopiecznych, aby mogli się nimi cieszyć, bawić, a może nawet z nimi zaprzyjaźnić, zgodnie z utartym powiedzeniem „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”.

Jeżeli spodobał się Państwu projekt Fundacji Doktor Clown i są Państwo zainteresowani wsparciem działań wolontariuszy na rzecz Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o. w zakresie zapewnienia większej ilości pacynek dla małych pacjentów to Fundacja zachęca do kontaktu pod nr tel. 519 130 356.

Zespół Ratownictwa Medycznego wraz z Fundacją Doktor Clown
Myszka Maja - pacynka terapeutyczna