W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o. działają dwa stowarzyszenia, którym można pomóc w ramach przekazanego 1% swojego podatku.

Czas rozliczeń z fiskusem się rozpoczął. Od kilku lat istnieje możliwość przekazania jednego procenta swojego podatku na cele Organizacji Pożytku Publicznego. W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o. działają 2 takie Stowarzyszenia: Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnejoraz Fundacja Rozwoju Urologii Kościerskiej. Organizacje powstały, by między innymi wspierać działalność i rozwój kościerskiego szpitala.

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej jest organizacją pożytku publicznego działającą od 2004 roku, powstałą by wspierać działalność Hospicjum Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o. Misją Stowarzyszenia jest poprawa jakości życia terminalnie chorych, leczenie bólu i innych objawów towarzyszących, niesienie ulgi w cierpieniu natury psycho-duchowej i społeczno-socjalnej, oraz edukacja i przygotowanie rodzin do sprawowania opieki a także radzenia sobie z żałobą.

Celem organizacji jest także podnoszenie poziomu świadczeń w Hospicjum Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o., które oferuje wszechstronną opiekę nad pacjentami chorującymi na nieuleczalną nie poddającą się leczeniu przyczynowemu postępującą chorobę nowotworową, sprawowaną zazwyczaj w terminalnej jej fazie. Podejmowane wielokierunkowe działania sprawowanych przez wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny hospicjum, mają na celu poprawę jakości życia pacjentów i ich rodzin. Członkowie organizacji zajmują się również edukacją społeczności lokalnej poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju akcjach społecznych oraz dyskusjach realizowanych m.in. w szkołach, zakładach pracy czy urzędach.

Gromadzone przez organizację środki pochodzą głównie od osób fizycznych. Dzięki funduszom przekazywanym przez Stowarzyszenie wyposażono Hospicjum w wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny i pielęgnacyjny. Ponadto środki przeznaczane są na: leki, zaopatrzenie ortopedyczne dla chorych, szkolenia dla personelu, remonty oddziału, a czasem także zakup ubrań dla dla chorych.

KRS: 0000239012 – Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej

Fundacja Rozwoju Urologii Kościerskiej – Celem organizacji jest podnoszenie jakości usług Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o. przez dofinansowanie zakupu aparatury medycznej i szkolenia pracowników. Działalność Fundacji ukierunkowana jest na polepszenie jakości świadczonych usług medycznych poprzez wielokierunkową działalność polegającą na zakupie specjalistycznego sprzętu medycznego, wdrażaniu nowoczesnych technik leczniczych, wyposażeniu oddziału, szkoleniu personelu medycznego i organizacji akcji promujących zdrowie.
Dzięki   pomocy  finansowej Fundacji  zakupiony został specjalistyczny sprzęt medyczny m.in. Ureterorenoskop giętki P6 Olympus, Ureterorenoskop giętki Typ Flexor, Przenośny aparat USG, Cystoskop zintegrowany, Cystoskop giętki oraz Sprzęt Komputerowy. Sfinansowano również udział lekarzy i pielęgniarek Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej w szkoleniach specjalistycznych potwierdzających wysoki poziom merytoryczny pracujących fachowych pracowników Oddziału.
Stowarzyszenie organizowało również  sympozja i akcje promocji zdrowia typu „Kaszubskie sympozjum Urologiczne” czy Akcja ''Zbadaj Swoją Prostatę'' itp.

KRS: 0000356567 - Fundacja Rozwoju Urologii Kościerskiej

Dziękując za dotychczasowe wsparcie prosimy i liczymy na dalszą pomoc.

Sam sposób przekazania 1 % jest bardzo prosty. Na zeznaniu PIT w rubryce „Wniosek o przekazanie 1 % podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” należy wpisać nr KRS organizacji, którą chcemy wspomóc oraz  kwotę, która stanowi równowartość 1 % należnego podatku.

KRS: 0000239012 Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej

KRS: 0000356567 -Fundacja Rozwoju Urologii Kościerskiej