Oddział Reumatologii już 20 lat nieprzerwanie działa lecząc chorych z całego województwa pomorskiego. Poznajcie jego historię.

Rocznie na Oddziale Reumatologicznym hospitalizowanych jest ok. 500 pacjentów. Oddział Reumatologii przyjmuje pacjentów ze schorzeniami reumatologicznym ze szczególnym uwzględnieniem zapalnych chorób stawów takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa oraz innych układowych chorób tkanki łącznej.– wyjaśnia ordynator dr n. med. Iwona Aponowicz.

Oddział Reumatologii został powołany 01.07.2000r. Od tego czasu nieprzerwanie działa lecząc chorych z całego województwa pomorskiego. Pacjent przyjęty do oddziału poddawany jest kompleksowej diagnostyce i leczeniu oraz opiece pielęgniarskiej i rehabilitacji. Przy oddziale funkcjonuje także poradnia reumatologiczna. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o. oferuje szeroki zakres możliwości diagnostycznych na czym pacjenci Oddziału reumatologicznego zyskują. Możliwa jest wysokospecjalistyczna konsultacja w ramach szpitala- ortopeda, kardiolog, gastroenterolog, pulmonolog, okulista, laryngolog, dermatolog, psycholog, psychiatra i dietetyk. W celu rozpoznania choroby i monitorowania przebiegu stosowana jest szeroka diagnostyka laboratoryjna w tym badania immunologiczne.

            W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej możliwe jest wykonanie badań RTG, USG, TK, MRI stawów. Poza obrazowaniem badanie USG wykorzystywane jest do celowanych nakłuć diagnostycznych i terapeutycznych struktur stawowych i okołostawowych. Ponadto sam Oddział Reumatologii posiada aparat USG i kapilaroskop a jego pracownicy rozszerzają swoje umiejętności o kolejne certyfikaty uprawniające do wykonywania badań w ramach posiadanego sprzętu. W Zakładzie Patomorfologii możliwe jest wykonanie badań histopatologicznych i biopsji. Chorzy z niepełnosprawnością ruchową poddawani są zabiegom rehabilitacji. W ramach kompleksowej opieki nad pacjentem oferowany jest również szeroki zakres zabiegów fizyko- i kinezyterapii, w tym krioterapia ogólnoustrojowa. Na Oddziale prowadzone jest leczenie biologiczne w ramach programów terapeutycznych dla pacjentów z agresywnymi postaciami RZS, ŁZS oraz ZZSK nie reagujących na konwencjonalne leczenie. W ten sposób dając szanse pacjentom na powrót do zdrowia bądź zahamowanie rozwijającej się choroby.

-To niezwykle istotne, by pacjent od początku do końca miał możliwość orzystania z naszych usług, od części ambulatoryjnej po leczenie szpitalne, późniejszą rehabilitację a następnie kontynuację leczenia w poradni specjalistycznej. Pacjent czuje się lepiej i pewniej w znanym sobie otoczeniu, lekarze mają dostęp do wszystkich niezbędnych informacji o przebiegu leczenia, diagnostyce i zaleceniach - mówi Marzena Mrozek Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o.

Przybliżmy jednak  w skrócie historię Oddziału Reumatologii w Kościerzynie.

Do 2000 roku w naszym powiecie nie było możliwości szpitalnego leczenia schorzeń reumatologicznych. W lipcu tego roku w nowo otwartym szpitalu utworzono więc Oddział Reumatologiczny. Pierwotnym profilem działalności było leczenie i rehabilitacja chorych z przewlekłymi schorzeniami narządów ruchu takimi jak: RZS, ZZSK, ŁZS i choroba zwyrodnieniowa. Pierwszym ordynatorem był krótko lek. med. Stanisław Piesiewicz. Od 2001 do 2007 stanowisko ordynatora piastowała lek. med. Barbara Susłowicz. Potem przez 3 m-ce pełniła obowiązki ordynatora lek. med. Mirosława Hibner, która następnie współpracowała i aktywnie wspierała swoim bogatym doświadczeniem zespół, aż do momentu odejścia na emeryturę w 2017r.

3.jpg

Zespół Oddziału Reumatologii w 2001r.
Od lewej: M. Hibner - lekarz, J. Kozikowska - pielęgniarka, I. Rekowska - sekretarka, A. Kąkol - lekarz, B. Kulas – pracownik gospodarczy, D. Kotwas – pielęgniarka oddziałowa, M. Bucław – pielęgniarka oraz siedząca ordynator B. Sułowicz.

Od 2007 roku do chwili obecnej oddziałem kieruje dr n.med. Iwona Aponowicz. 

Dr n.med. Iwona Aponowicz jest specjalistą chorób wewnętrznych i reumatologii. W 2012r. obroniła pracę doktorską pt. „Znaczenie czynników społeczno-środowiskowych w przebiegu RZS”. Jest przykładem lekarza z pasją i miłością do wykonywanego zawodu. Bez wahania podejmuje nowe wyzwania. Wciąż rozwija swoje umiejętności oraz zdobywa nowe doświadczenia. Nieustannie bierze udział w szkoleniach jak również dzieli się swoją wiedzą i prowadzi cykliczne programy edukacyjne. We wrześniu tego roku uczestniczyła w webinarium Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego przedstawiając osiągnięcia Oddziału Reumatologii w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o. na przełomie 20 lat jego funkcjonowania.

Uczyć - leczyć

Jako ordynator Iwona Aponowicz aktywnie wspiera zespół Oddziału w podnoszeniu kwalifikacji wspierając ich udział w ważnych wydarzeniach naukowych. Zarówno zespół lekarski jak i pielęgniarski uczestniczy w wielu konferencjach i zjazdach krajowych i zagranicznych, takich jak: cykliczne zjazdy Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, konferencje „Trendy w reumatologii” czy konferencje ”Zdrowe Kości i Stawy” oraz coroczne kongresy Europejskiej Ligi do Walki z Reumatyzmem (EULAR)

Niezaprzeczalnie pracownicy Oddziału Reumatologii starają się wnosić wkład w rozwój polskiej reumatologii. Świadczą o tym publikowane przez nich prace naukowe. Zarówno lekarze jak i pielęgniarki aktywnie uczestniczą w edukacji kolegów prowadząc szkolenia dla lekarzy POZ oraz prowadząc strony internetowe poświęcone zagadnieniom reumatologicznym.

Dzięki potrzebie dzielenia się wiedzą lek. med. Magdaleny Marek, została stworzona strona internetowa całkowicie poświęcona kwestiom informacyjnym dla młodych pacjentek oraz pacjentów z chorobami reumatycznymi, poruszająca temat ciąży. W dobie rozwijających się mas mediów uruchomiony został również kanał informacyjny na platformie youtube pt. Reumatolog móvi.

Specjalistka pielęgniarstwa internistycznego Sławomira Piechowska prowadzi internetową stronę poświęconą zagadnieniom wczesnego wykrywania RZS www.wczesnyrzskoscierzyna.pl

W ramach ośrodka specjalizującego prowadzone są staże kierunkowe dla lekarzy specjalistów ortopedów, internistów czy lekarzy POZ. Prowadzone są również staże kierunkowe dla fizjoterapeutów. Prowadzone są cykliczne szkolenia dla studentów pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku i studentów psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Aktywni w środowisku

W 2012 roku z inicjatywy dr Iwony Aponowicz, Sławomiry Piechowskiej, Iwony Rekowskiej oraz pierwszych pacjentów leczonych biologicznie w naszym oddziale powstało Stowarzyszenie Osób Chorujących na Choroby Reumatyczne i ich Przyjaciół „Koliber”

Pracownicy naszego oddziału biorą aktywny udział w pracach zarządu stowarzyszenia, współpracują w zakresie działania Ośrodka Wczesnej Diagnostyki RZS. Odbywają się wspólne spotkania edukacyjne i rekreacyjne, wycieczki, wyjazdy do teatru, itp.

Corocznie też współorganizujemy Dni Chorego w Kościerzynie

Poniżej zdjęcie z jednego z nich.

4.jpg

Zdjęcie wykonane w 2017r. z okazji „Dnia Chorego” gdzie Oddział Reumatologii jest współorganizatorem wraz ze Stowarzyszeniem Osób Chorujących na choroby reumatologiczne i ich Przyjaciół „Koliber” Archiwum Oddziału Od lewej: S.Piechowska, I.Aponowicz, M.Barton, W.Badaszek, C.Kulas, J.Kozikowska, M.Staubach

Sukcesy, które bezpośrednio przekładają się na wyniki

Niezaprzeczalnym osiągnięciem Oddziału Reumatologii jest znalezienie się w wąskim gronie placówek realizujących ogólnopolski program wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów. Program ma na celu również edukację lekarzy rodzinnych w zakresie chorób zapalnych stawów. Obecnie Oddział współpracuje z 61 placówkami POZ (głównie z województwa pomorskiego). Od 2017r. w programie wzięło udział już ok. 650 pacjentów. U 12% z nich rozpoznano RZS, a u 30% inną zapalną chorobę stawów lub chorobę tkanki łącznej, dzięki czemu można było rozpocząć leczenie na wczesnym etapie choroby.

5.jpg

Warsztaty wyjazdowe w ramach OWD RZS w przychodni w Tczewie. Zajęcia prowadzą M.Marek, A.Dobrowolska-Wąsowicz, I.Aponowicz.

 

Teraz…

Oddział aktualnie funkcjonuje w zmienionej lokalizacji, w głównej części szpitala na I piętrze w sąsiedztwie Oddziału Ginekologii. W oddziale chorzy korzystają z 5 przestronnych sal 3-osobowych oraz jednej sali 1-osobowej z oddzielnym węzłem sanitarnym. Ze względu na stan epidemii stworzone są trzy 1-osobowe sale dla osób potrzebujących czasowej izolacji. W oddziale funkcjonuje oddzielny pokój badań chorych z możliwością wykonania badań USG i kapilaroskopii na Oddziale, gdzie w warunkach poszanowania intymności przyjmowani i badani są pacjenci. W ramach podpisanej umowy na termomodernizację Szpitala planowana jest wymiana okien i drzwi oraz odświeżenie ścian.

Poradnia Reumatologiczna i Ośrodek Wczesnej Diagnostyki RZS pracuje w części ambulatoryjnej szpitala.

Opracowano na podstawie rozmowy z dr n. med. Iwoną Aponowicz oraz materiałów przygotowanych na webinarium dla Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.  Zdjęcia pochodzą z archiwum Oddziału.