04.10.2020 obchodzony jest Światowy Dzień Onkologii. Tego dnia szczególną uwagę zwraca się na codzienne problemy osób zmagających się z chorobą onkologiczną.

Jest to również dobry moment, aby zachęcić do badań profilaktycznych.

Według prognoz, obecna sytuacja pandemii koronawirusa może potrwać dłużej niż na początku zakładano. Oznacza to, że musimy wypracować taki model funkcjonowania społecznego, abyśmy mogli w miarę możliwości powrócić do normalnego życia, jednocześnie uwzględniając ryzyko zachorowania na inne choroby. Z powodu pandemii zmarło na ten moment 2570 osób, co jest przybliżone do liczby zgonów w Polsce z powodów nowotworów w ciągu 10 dni. Dlatego tak ważne jest, aby nie zapominać o profilaktyce jaki i utrzymaniu ciągłości leczenia.

Nie pozwól, aby strach zagłuszył głos rozsądku-zbadaj się!

Sytuacja epidemiczna w kraju i obawa przed kontaktem ze służbą zdrowia bywa przyczyną dla której pacjenci rezygnują z wizyty u specjalisty pomimo niepokojących objawów. Taka postawa niesie ze sobą ogromne ryzyko. Rak jest chorobą, w której komórki rozrastają się w sposób niekontrolowany, rozsiewając się po rożnych narządach organizmu. Duże znaczenie ma czas. Gwarancją sukcesu leczenia choroby nowotworowej jest najwcześniejsze jej wykrycie.

Na I piętrze wchodząc przez wejście główne Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o. znajduje się Poradnia Onkologiczna i Oddział Onkologii Klinicznej z Oddziałem Dziennym Chemioterapii.

Pacjent rozpoczynający leczenie otrzymuje wskazówki w formie poradnika dotyczącego najczęstszych możliwych powikłań występujących w trakcie leczenia, sposobu radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz sposobu i czasu reagowania na niepokojące objawy.

Chorzy zapewniony mają stały kontakt z lekarzem prowadzącym, pielęgniarką, kapelanem szpitalnym, dietetykiem oraz psychoonkologiem.

-Nasz Oddział oraz Poradnia Onkologii Klinicznej z Oddziałem Dziennym Chemioterapii działa bez zmian. Cały czas jesteśmy gotowi do przyjmowania pacjentów onkologicznych. Najważniejsze, aby być czujnym, nie bagatelizować objawów i obserwować swoje ciało. W trosce o własne życie nie należy rezygnować z rozpoczęcia, czy kontynuacji leczenia–dodaje Joanna Rusinowska Pielęgniarka Onkologiczna Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o.