15 września jako Europejski Dzień Prostaty został ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of  Urology – EAU)w celu zwiększenia społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie do aktywnej profilaktyki.

Rak prostaty jest aktualnie drugim z najczęściej występujących nowotworem złośliwym wśród mężczyzn. Według danych Krajowego Rejestru nowotworów w przeciągu ostatnich 30 lat zachorowalność wzrosła blisko pięciokrotnie. Co roku odnotowuje się ponad 16 tysięcy nowych przypadków. Innymi słowy, codziennie ok. 45 Polaków słyszy rozpoznanie raka prostaty. Jednocześnie trzeba mieć też świadomość, że ponad 5000 mężczyzn każdego roku w Naszym kraju umiera z powodu tej choroby.  

- Choroba dotyka mężczyzn po 40. roku życia, jednak najwięcej zachorowań odnotowuje się u osób w wieku 65–70 lat. W początkowych etapach ma często bezobjawowy przebieg. Z tego powodu wczesne wykrycie choroby wymaga aktywnej i świadomej postawy zdrowotnej mężczyzny. Choroba zależy w dużej mierze od predyspozycji genetycznych ale na jej rozwój mają również wpływ otyłość, siedzący tryb życia, stres i spożywanie dużej ilości tłuszczów – wyjaśnia     dr Karol Sasim, Lekarz Kierujący Oddziałem Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o.

Jedynym remedium na ratowanie życia i zapewnienie wysokiej jakości życia jest profilaktyka. Metody diagnostyczne w kontekście raka prostaty są proste, tanie i powszechne dostępne. Rutynowe badania , świadomość oraz reagowanie mogą dać szansę na dłuższe przeżycie! Regularnie wizyty u Urologa oraz systematycznie wykonywane badania po 40 r. życia pozwolą z dużym prawdopodobieństwem mieć kontrolę na tym czy z gruczołem krokowym pacjenta nie dzieje się nic niepokojącego. 

Podstawowym badaniem wykonywanym w celu diagnozy raka prostaty jest badanie per rectum. Lekarz przez dotyk sprawdza, czy prostata nie jest powiększona i czy na jej powierzchni nie pojawiło się nic niepokojącego. Dodatkową metodą stosowaną w diagnostyce chorób gruczołu krokowego jest wykonywanie pomiaru poziomu antygenu PSA we krwi po poprzedniej konsultacji z lekarzem. Biopsja jest kolejnym etapem diagnozowania. Jej wynik umożliwi określenie czy mamy do czynienia z nowotworem oraz jego rodzajem. 

Należy stwierdzić, że profilaktyczne wizyty u urologa są nie tylko rozsądną praktyką, ale również wyrazem właściwie pojmowanej troski i odpowiedzialności za zdrowie mężczyzny. Badania profilaktyczne prostaty należy zacząć od wizyty u Urologa.

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o. do dyspozycji pacjentów jest poradnia Urologiczna. 

Zapisy na konsultacje w Poradni Urologicznej i Urologii Onkologicznej prowadzi Informacja tel. 58 686 01 00

Previous Next Play Pause
1 2