10 września obchodzony jest Światowy dzień zapobiegania samobójstwom. Kampanie prowadzi WHO, tematem przewodnim w 2020 roku jest hasło: „Wspólnie przeciwko samobójstwom”.

Statystyki

Według raportu New Health Agency jedna osoba umiera z powodu samobójstwa co 40 sekund. Każdego roku z powodu samobójstw umiera blisko 800 000 osób. Za każdą śmiercią samobójczą stoi ponad 20 prób odebrania sobie życia.

Przyczyny samobójstwa

Samobójstwa są najpoważniejszą przyczyną zgonów wśród chorych z zaburzeniami psychicznymi. Jak podkreśla jednak WHO, coraz więcej samobójstw ma miejsce w sytuacji kryzysu, kiedy zdolności człowieka do radzenia sobie ze stresem czy problemami wyczerpują się.

Samobójstwom można zapobiegać

Jak pokazują badania, rozmowa i kontakt z drugim człowiekiem to ważny czynnik chroniący. Dlatego tak istotna jest kwestia wsparcia, zarówno bliskich, społeczeństwa, ale także – a może przede wszystkim - wsparcia ze strony profesjonalistów. Wczesna identyfikacja problemu pomaga w leczeniu i tym samym może się przyczynić do ograniczenia liczby samobójstw.

Przyznaj się do problemu

Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie udziela pomocy obejmującej leczenie i wsparcie pacjentów zarówno z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi, jak również będących w sytuacji kryzysu.

Kiedy zauważamy u siebie problem, niezwykle ważne jest uświadomienie sobie, że warto sięgnąć po pomoc. Bywa, że ten element jest najtrudniejszy, w naszym społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że wizyta u psychologa lub psychiatry to oznaka słabości, czy nie radzenia sobie. Zawsze powtarzam, że jest wręcz przeciwnie – to świadczy o sile i umiejętności zatroszczenia się o siebie. Bądźmy też czujni na to, co dzieje się z ludźmi z naszego otoczenia, czasami warto wyciągnąć pomocną dłoń i nakłonić do wizyty u specjalisty - mówi psycholog i psychoterapeuta Justyna Świerzyńska z Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

W ramach Centrum Zdrowia Psychicznego działa Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny którego zadaniem jest między innymi wspieranie osób w kryzysie. Można tu przyjść bez skierowania i wcześniejszego umawiania wizyty. Dyżurujący pracownicy są specjalistami mogącymi udzielić potrzebnego wsparcia.

Przeciwdziałanie próbom samobójczym jest jednym z naszych głównych celów. W ramach Centrum Zdrowia Psychicznego oferujemy pomoc psychologiczną i psychiatryczną, psychoedukację pacjentów i rodzin, a w pilnych przypadkach mamy możliwość podjęcia natychmiastowej interwencji – dodaje psycholog i psychoterapeuta Justyna Świerzyńska z Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

Centrum Zdrowia Psychicznego

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

ul. Piechowskiego 36

83-400 Kościerzyna

Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny

(czynny pn.-pt. 8-18) 058 686-07-77”