27 maja - Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

Zawód diagnosty laboratoryjnego jest jednym z czterech medycznych zawodów zaufania publicznego: obok lekarza, farmaceuty i pielęgniarki, czynnie uczestniczącym w procesie diagnostyczno-leczniczym. Medyczna diagnostyka laboratoryjna to jedno z najważniejszych
i najbardziej obiektywnych źródeł, opisujących stan zdrowia pacjenta; nawet 70 proc. decyzji lekarskich opiera się na wynikach badań diagnostycznych.

To badania diagnostyczne często pokazują pierwsze dowody istnienia choroby lub powikłań leczenia. Badania diagnostyczne są niezbędne do postawienia trafnej diagnozy, wyboru właściwej terapii i oceny efektów leczenia, a także są jednym z podstawowych narzędzi profilaktyki zdrowotnej. Fachowość personelu diagnostycznego przekłada się więc bezpośrednio na jakość w ochronie zdrowia oraz na optymalizację kosztów opieki zdrowotnej. Praca diagnostów laboratoryjnych dostarcza wiedzy o stanie klinicznym pacjenta, ale także o zakażeniach szpitalnych, antybiotykoterapii, predyspozycji do chorób genetycznych, nowotworowych i immunologicznych.

Dzień ten został ustanowiony przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych, na pamiątkę 2 maja 1961, roku kiedy to Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego, a tym samym tajemnicę życia na Ziemi. Odkrycie to dało podwaliny pod wszystkie późniejsze dokonania z dziedziny genetyki i biotechnologii.

Z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego

pragnę złożyć wszystkim Koleżankom i Kolegom podziękowania za ciężką pracę w służbie na rzecz zdrowia pacjentów. Odpowiedzialność, wyrozumiałość i profesjonalne podejście do diagnostyki, terapii i opieki nad pacjentem to nieodłączne wartości naszej pracy.

Dziękuję za trud i serce jakie wkładacie w realizację misji zawodów medycznych i złożone ślubowanie diagnosty laboratoryjnego „Salus aegroti suprema lex” – dobro pacjenta najwyższym prawem.

Za swoją pracę na rzecz ratowania tego, co najcenniejsze dla człowieka – jego zdrowia, zasługujecie Państwo na najwyższe uznanie.

Życzę wszystkim pracownikom medycznych laboratoriów diagnostycznych dużo radości, dobrego zdrowia, satysfakcji z wymagającej i niezwykle odpowiedzialnej pracy oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

dr n. med. Anna Pałubicka

Kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej