Jako jedyni w woj. pomorskim  - Pilotaż Psychiatrii...ruszamy

 

Centrum Zdrowia Psychicznego powstało w kościerskim szpitalu. Pierwsi pacjenci są przyjmowani od sierpnia

Z początkiem sierpnia 2018r. rozpoczęło działalność w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. – Centrum Zdrowia Psychicznego.

Dotychczasowa baza – Oddział Psychiatryczny, Poradnia Zdrowia Psychicznego i Zespół Leczenia Środowiskowego została poszerzona o Oddział Dzienny Psychiatryczny i Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny.

Powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego wiąże się z przystąpieniem do Programu Pilotażowego w Centrach Zdrowia Psychicznego, którego zadaniem jest przetestowanie środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej.

Programem objęci zostaną dorośli mieszkańcy powiatu kościerskiego, świadczenia zdrowotne w zakresie opieki psychiatrycznej dla pacjentów z poza powiatu realizowane będą na dotychczasowych zasadach.

Centrum Zdrowia Psychicznego finansowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Powodem do dumy jest to, że Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie jako jedyny w województwie pomorskim podpisał umowę z NFZ na realizację programu pilotażowego. Ma on trwać 3 lata ( do 2021r.)

Jest to dla nas ogromne wyzwanie. Staramy się stopniowo przechodzić z modelu „azylowego” leczenia psychiatrycznego na model „Środowiskowy”, zgodny z Narodowym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022, jak i kierunkami reform psychiatrii, dokonującymi się w Państwach rozwiniętych - mówi d. Piotr Stoń lekarz kierujący Centrum Zdrowia Psychicznego.

Przeniesienie opieki psychiatrycznej do środowiska lokalnego powiatu kościerskiego umożliwi przeciwdziałanie stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne oraz przy odpowiedniej koordynacji daje szansę na osiągnięcie lepszych efektów terapeutycznych w nowopowstałym punkcie zgłoszeniowo-koordynacyjnym pod numerem tel. 58 686-07-77 od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.

Oddział psychiatryczny jest przeznaczony dla 30 pacjentów, natomiast dzienny dla 12 pacjentów. W ramach terapii dziennej można będzie skorzystać z pomocy lekarza, psychologa, terapeuty zajęciowego. Osoby objęte dzienną opieką otrzymają jeden posiłek.

Dyżurujący Psycholodzy przyjmują zgłoszenie, udzielą odpowiednich informacji, pokierują pacjenta, a w razie potrzeby udzielą porady.

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6