W dniach 25-26 maja 2015 r. w Krakowie, już po raz dziewiętnasty, odbyła się konferencja "Jakość w Opiece Zdrowotnej" organizowana przez Centrum Monitorowania Jakości (CMJ).

Centrum, od wielu lat, skupia wokół siebie towarzystwa medyczne zainteresowane zmianą dla poprawy jakości. Wspólnie podejmowana jest współpraca na wielu polach: oceny jakości świadczeń wysokospecjalistycznych, tworzenia wytycznych postępowania klinicznego, organizowania rejestrów procedur.

Tematem tegorocznej konferencji były ważne problemy ochrony zdrowia, zogniskowane w obszarze szeroko rozumianej jakości. Poruszono m.in. problemy jakości opieki nad matką i dzieckiem, zagadnienie bezpieczeństwa pacjenta, które jest tematem projektu realizowanego przez CMJ, wpływ żywienia pacjentów hospitalizowanych na jakość opieki, aspekty skutecznego leczenia bólu oraz powiązanie informatyzacji z bezpieczeństwem opieki. Ponadto przedstawiono nowy program, realizowany przez Biuro WHO w Polsce oraz CMJ, zatytułowany "Medication Reconciliation (MedRec SOP)", dotyczący zasad ustalania bezpiecznej, kompleksowej farmakoterapii.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie był reprezentowany przez Marzenę Barton - Dyrektora ds. Pielęgniarstwa, lek. Jacka Surwiło - Ordynatora Oddziału Chorób Wewnętrznych oraz Joannę Piankowską - Pełnomocnika Zarządu ds. Jakości.