Trzy lata intensywnej pracy, niezliczone sesje terapeutyczne, tysiące udzielonych porad psychologicznych, blisko 15 tys. oddziaływań w samej Kościerzynie - Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Kościerzynie i Dzierżążnie świętują kolejny rok swojej działalności.

W dniu wczorajszym, z okazji trzeciego roku funkcjonowania Ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Kościerzynie i Dzierżążnie I poziomu referencyjności, odbyła się konferencja edukacyjna dotycząca wielowymiarowej współpracy na rzecz dzieci. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. gościł Agnieszkę Kapała-Sokalską Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego, przedstawicieli środowiska sędziowskiego, szkolnego, pomocy społecznej, policji oraz instytucji działających na rzecz dzieci.

-Mija trzeci rok funkcjonowania poradni, i wspólnie świętujemy ten rok, podsumowując, analizując i odpowiadając na potrzeby związane z realizacją świadczeń w ramach naszych ośrodków. - mówiła Marzena Mrozek, Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o..

Wydarzenie było też okazją do podziękowania Agnieszce Kapała - Sokalskiej Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego za wspieranie funkcjonowania ośrodków i toważyszenie na każdym etapie ich funkcjonowania. Od samego początku w trosce o mieszkańców województwa pomorskiego, angażowała się zarówno w procesy legislacyjne, wspierała ośrodki w poszukiwaniu rozwiązań różnego rodzaju trudności, w tym w zakresie dofinansowywań zakupu metod diagnostycznych, jak również aktywnie prowadziła promocję oraz edukację w zakresie ich działaności.

Zmiany zachodzące w obszarze psychiatrii dzieci i młodzieży, uzyskały nowe standardy merytoryczne i organizacyjne.

-Dzięki rozpoczęciu funkcjonowania poradni i uczestnictwu w grantach, takich jak Model Dom, który dotyczył wsparcia dla dzieci chorujących onkologicznie i ich środowiska, ukształtowała się konieczność współpracy z interesariuszami zewnętrznymi na rzecz dzieci i ich rodzin – podkreślała Aleksandra Szulman – Wardal kierownik Pracowni Psychologicznej z Zespołem Psychologów, Logopedów, Psychoterapeutów i Terapeutów Zajęciowych w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o.

Pomoc interdyscyplinarna, dotyczy współpracy wszystkich możliwych ośrodków i instytucji, które działają na rzecz dzieci, takich jak rodzina, szkoła, instytucje pomocy społecznej, sąd czy policja.
Aby sprostać potrzebom interdyscyplinarnej współpracy i wymiany informacji, zorganizowana została konferencja. Podczas prelekcji Ewy Bork – Aponowicz Prezes Sądu Rejonowego w Kościerzynie przedstawione zostały aktualne informacje na temat nowych przepisów i sankcji w zakresie m.in. nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego czyli tzw. ustawa Kamilka.  Omówiona została również kwestia przestrzeni pomocy interdyscyplinarnej ze strony ośrodków pomocy społecznej, przedstawiona przez Sylwię Trzebiatowską, dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościerzynie oraz interdyscyplinarnej współpracy na rzecz ucznia, którą omówiła Joanna Peplińska, pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kościerzynie. Ukoronowaniem spotkania było wystąpienie dr Agaty Rudnik, adiunkta Zakładu Psychologii Klinicznej i Zdrowia Uniwersytetu Gdańskiego na temat depresji wśród dzieci.

Ta owocna konferencja przyniosła nie tylko nowe spojrzenie na interdyscyplinarną współpracę na rzecz dzieci i młodzieży, ale również umocniła naszą determinację w dążeniu do poprawy jakości świadczeń dla najmłodszych.

W ciągu trzech lat funkcjonowania Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Kościerzynie udzielono ponad 4000 porad psychologicznych, przeprowadzono blisko 2000 sesji diagnostycznych, prawie 5,5 tysiąca psychoterapii indywidualnych, blisko 500 psychoterapii rodzinnych, ponad 300 sesji wsparcia psychologicznego oraz przeprowadzono blisko 2000 wizyt środowiskowych, a to tylko jeden z naszych ośrodków. Statystyki w placówce w Dzierżążnie kształtują się podobnie. Dzięki Ośrodkom Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży możemy skutecznie wspierać dzieci w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi i psychologicznymi, umożliwiając im zdrowy rozwój i funkcjonowanie w społeczeństwie.

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20