Akcja, która zaskakuje swoją kreatywnością i empatią, przyniosła nowe spojrzenie na wsparcie osób z kryzysem psychicznym.

W zeszłym tygodniu Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. odwiedziły niezwykłe i pełne empatii osoby - inicjatorzy kościerskiej akcji "Guzik mnie to OBCHODZI" z Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie.

Głównymi pomysłodawczyniami tej wyjątkowej inicjatywy były uczennice Emilia Okrój, Milena Wajer, Natalia Politowska, Weronika Redzimska, Maksymilian Okrój oraz Kornelia Węsiora, których serce bije dla ludzi potrzebujących wsparcia. Ich celem było nie tylko zbieranie funduszy na pomoc osobom potrzebującym, ale również przeciwdziałanie stygmatyzacji i wykluczeniu społecznemu osób w kryzysie psychicznym. Tworząc akcję zbierania guzików inicjatorki chciały wyrazić swoją solidarność i zrozumienie oraz wywołać dialog społeczny na temat problemów natury psychicznej.

„Guzik mnie to obchodzi” to nie tylko hasło, to manifest zaangażowania i empatii. Uczniowie z dziewięciu szkół, w tym Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego, zebrali blisko 17 000 guzików, które zostały przekazane na cele charytatywne. Ozdobione nimi torby stały się w ten sposób symbolem wsparcia i solidarności.

Jednak to nie koniec ich działalności. Niezwykłe warsztaty z elementami terapii zajęciowej, przeprowadzone przez młodzież, otworzyły nowe możliwości dla pacjentów Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.. Wolontariusze akcji wraz z naszymi pacjentami, wspólnie tworzyli obrazy poprzez naklejanie guzików na płótna. Pozwoliło to naszym pacjentom nie tylko wyrazić swoją kreatywność, ale także uczestniczyć w nietypowej formie terapii zajęciowej. Angażowanie pacjentów w twórcze działania, ma niebagatelny wpływ na poprawę samopoczucia, a w tym przypadku również wpływa na integrację społeczną. Przełamywanie barier przez szkolną młodzież przynosi efekty nie tylko w postaci wspaniałych dzieł sztuki, ale również pozwala na budowanie silniejszej społeczności wspierającej osoby zmagające się z kryzysem psychicznym.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. wyraża serdeczne podziękowania dla inicjatorów akcji "Guzik mnie to obchodzi" za ich zaangażowanie, pomysłowość i otwartość w działaniu na rzecz wsparcia osób doświadczających kryzysów psychicznych. Działania uczniów pokazują, że empatia i współpraca to siła, która może zmieniać świat na lepsze. Bardzo kibicujemy takim projektom i jesteśmy niezwykle dumni z kościerskiej młodzieży.