Specjaliści z Oddziału Reumatologicznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. uczestniczyli w szkoleniu z ekspertem.

W dniu 19 stycznia 2023 roku w Oddziale Reumatologicznym odbyło się szkolenie z kapilaroskopii pod okiem prof. dr hab. n. med. Violetty Opoka-Winiarskiej, specjalisty w dziedzinie pediatrii, reumatologii oraz immunologii klinicznej z Kliniki Chorób Płuc i Reumatologii Dziecięcej Szpitala Dziecięcego w Lublinie, adiunkta Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Kapilaroskopia to metoda diagnostyczna, której celem jest nieinwazyjne ocenianie mikrokrążenia. Badanie koncentruje się na naczyniach włosowatych, czyli kapilarach, najmniejszych naczyniach krwionośnych. Kapilary docierają niemal do każdej komórki ciała i odgrywają kluczową rolę w ocenie mikrokrążenia.

Kapilaroskopia pełni szczególnie istotną rolę w nowoczesnej diagnostyce zaburzeń mikrokrążenia oraz chorób reumatycznych. Badanie umożliwia ocenę przepływu krwi, stopnia wypełnienia kapilar i splotu żylnego, a także prędkości przepływu erytrocytów. Jest używane do oceny aktywności choroby, stopnia zajęcia narządów wewnętrznych, a także do monitorowania skuteczności zastosowanej terapii.

Badanie kapilaroskopowe wykorzystywane jest w diagnostyce objawu Raynauda i chorób tkanki łącznej. Metoda ta znajduje także zastosowanie w monitorowaniu wyników leczenia.

kapilaroskopia
1 2 3

Badanie kapilaroskopowe w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. wykonują specjaliści z zakresu reumatologii w ramach świadczonych usług w Oddziale Reumatologicznym. Poprzez udział personelu w szkoleniach zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, możliwe jest nieustanne podnoszenie kompetencji i wiedzy naszych lekarzy. W ramach tych szkoleń, specjaliści wymieniają się doświadczeniami klinicznymi, co sprzyja dążeniu do doskonałości zawodowej.

Poprzez dostęp do coraz szerszego zakresu metod diagnostycznych, jak kapilaroskopia nasz personel jest w stanie świadczyć opiekę na najwyższym poziomie. Regularna aktualizacja wiedzy pozwala nam także skutecznie reagować na zmieniające się potrzeby pacjentów oraz wprowadzać innowacyjne podejścia terapeutyczne.

Wierzymy, że rozwój zawodowy naszych specjalistów przekłada się bezpośrednio na jakość opieki, którą oferujemy naszym pacjentom. Nasza instytucja dąży do stałego podnoszenia standardów świadczonych usług, a aktywny udział personelu w różnorodnych szkoleniach jest kluczowym elementem osiągania tego celu.