Nowa innowacyjna metoda diagnostyki już jest dostępna.

Sala Gastroenerologiczna Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. została wzbogacona o nowoczesny sprzęt dzięki środkom pochodzącym z Unii Europejskiej. Pozwoliła na to realizacja projektu o nazwie "Utworzenie na bazie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie ośrodka precyzyjnej diagnostyki i efektywnego leczenia chorób cywilizacyjnych - etap I" i uzyskanie dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Jednym z elementów realizacji tego programu, był zakup systemu do cholangioskopii, a wartość tej inwestycji wyniosła 506 600,00 zł.

dr Sebastian Pryczkowski, system cholangioskopii w Sali Gastroenterologicznej
system cholangioskopii w Sali Gastroenterologicznej
Previous Next Play Pause
1 2

Wprowadzenie nowatorskiego, wysokospecjalistycznego sprzętu, m.in. w zakresie endoskopii przewodu pokarmowego, umożliwia Szpitalowi Specjalistycznemu w Kościerzynie sp. z o.o. poprawę diagnostyki i leczenia, co przekłada się na lepszą opiekę nad pacjentami.

W medycynie innowacyjne metody diagnostyki i leczenia stają się kluczowym elementem skutecznej opieki nad pacjentami. Jedną z nich jest cholangioskopia, czyli możliwość bezpośredniego obrazowania dróg żółciowych.

-Wykorzystuje się w niej bardzo cienki endoskop (cholangioskop), który poprzez kanał roboczy innego endoskopu (duodenoskopu) wprowadza się do dróg żółciowych. Umożliwia on ocenę wnętrza dróg żółciowych. Cholangioskopia jest szczególnie przydatna w diagnostyce niejasnych przyczyn zwężeń dróg żółciowych- ułatwia określenie, czy mamy do czynienia z chorobą łagodną, czy nowotworem złośliwym. Obecnie wykorzystywane metody diagnostyczne- tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, czy endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW), choć bardzo cenne nie zawsze dają dokładną diagnozę, czasem pozostają wątpliwości z jaką chorobą mamy do czynienia. Wykorzystując cholangioskop możemy zbliżyć się bezpośrednio do zmiany w drogach żółciowych i precyzyjnie (pod kontrolą wzroku) ją ocenić, a także   pobrać z niej wycinki do badania histopatologicznego. Zwiększa to znacznie skuteczność i przyspiesza diagnostykę onkologiczną. Zdarza się też tak, że u pacjenta, u którego podejrzewamy nowotwór możemy go wykluczyć- podkreśla lek. Sebastian Pryczkowski specjalista chorób wewnetrznych, gastroentorolog Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o..

Innym zastosowaniem cholangioskopii jest możliwość kruszenia dużych twardych kamieni żółciowych, których nie udaje się usunąć w czasie tradycyjnego zabiegu endoskopowego (ECPW). -Użycie wprowadzonej przez kanał cholangioskopu sondy do elektrohydrolitotrypsji powoduje rozfragmentowanie dużych złogów i ich łatwe usunięcie z dróg żółciowych do światła przewodu pokarmowego. Dzięki temu pacjent może uniknąć bardziej obciążającej i ryzykownej operacji.

 

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

Choć zabieg jest wykonywany przez jednego operatora, który obsługuje jednocześnie dwa endoskopy i ma obraz z trzech monitorów (w tym radiologicznego), to na jego powodzenie składa się praca wielu osób- pielęgniarek endoskopowych, zespołu anestezjologicznego i pracowników Zakładu Patomorfologii.

Previous Next Play Pause
1 2

Zaawansowane zabiegi w Sali Gastroenetrologii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie są wykonywane w znieczuleniu ogólnym, co zwiększa komfort pacjenta.

Jedynie w nielicznych wysokospecjalistycznych ośrodkach medycznych w Polsce, pacjenci mają dostęp do tej zaawansowanej technologicznie metody diagnostyczno- leczniczej. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie jest jednym z dwóch ośrodków w Województwie Pomorskim, które posiadają system cholangioskopii.

401283185_1012437223162168_3710860901904146515_n.jpg

Wprowadzenie cholangioskopii do praktyki medycznej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, to duży krok naprzód usprawnianiu diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych w tym chorób nowotworowych. Pacjenci z regionu zyskują dostęp do nowoczesnych metod terapeutycznych, które nie tylko są skuteczne, ale także minimalizują ryzyko inwazyjnych procedur chirurgicznych.

-Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie tego nowatorskiego zabiegu to krok w stronę bardziej efektywnej diagnostyki i leczenia, zgodnie z najwyższymi standardami medycznymi. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie pozostaje oddany misji zapewnienia pacjentom najnowszych i najskuteczniejszych rozwiązań medycznych. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej, jesteśmy gotowi kontynuować rozwijanie usług i podnosić standardy opieki zdrowotnej na rzecz dobra naszych pacjentów.- podsumowuje Marzena Mrozek Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.