W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie każdego roku wykonuje się około 180 zabiegów chirurgicznych w obrębie tarczycy.

Choroby tarczycy stanowią jeden z najczęstszych problemów zdrowotno-społecznych. Problem jest znaczący ponieważ tarczyca jest niezbędnym do życia narządem położonym w okolicy szyi i służy do produkcji tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3), czyli hormonów, które drogą krwi transportowane są do całego organizmu i są wykorzystywane niemal przez każdą komórkę.

Statystyki

Zaburzenia czynności tarczycy dotyczą ponad 20 % naszego społeczeństwa i w szczególności dotyczą kobiet, które chorują 9 razy częściej niż mężczyźni. U około 3-7% populacji stwierdza się w badaniu fizykalnym guz tarczycy, podczas gdy w badaniu ultrasonograficznym rozpoznawane zmiany ogniskowe pojawiają co u co drugiej osoby. Spośród tych zmian, 5% to zmiany nowotworowe złośliwe wymagające pilnej interwencji chirurgicznej.

Kiedy należy zgłosić się do specjalisty?

Objawy chorób endokrynologicznych mogą przypominać wiele innych schorzeń. Dlatego przed wizytą u endokrynologa warto skorzystać z porady lekarza rodzinnego lub internisty, który oceni, czy problem rzeczywiście dotyczy układu hormonalnego.

Należy zgłosić się na diagnostykę schorzeń tarczycy jeżeli:

  • Posiadasz wyczuwalne guzy w obrębie szyi
  • Masz długo utrzymującą się chrypkę, utrzymującą się mimo leczenia schorzeń dróg oddechowych
  • Wystąpiły zaburzenia czynności tarczycy
  • Jesteś w ciąży
  • Chorujesz na inne schorzenia autoimmunologiczne
  • Występują objawy nadmiaru lub niedoboru hormonów tarczycy
  • Występują obciążenia genetyczne, przypadki raka tarczycy w rodzinie.

Operacje tarczycy to zawsze ostateczność jednak z uwagi na częstotliwość występowania przypadków wymagających ingerencji chirurgicznej należą one do jednych z częściej wykonywanych. Można je wykonać w ramach NFZ i pakietu Onkologicznego. W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie każdego roku wykonuje się ich około 180 co stanowi ok 10% wszystkich zabiegów wykonywanych przez Oddział Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej.

Zabiegi chirurgiczne w obrębie tarczycy należą do trudnych operacji ze względu na bliskość gruczołu względem nerwów krtaniowych i strun głosowych. Nerwy krtaniowe bywają niewidoczne w przypadku nowotworów tarczycy lub przy operacjach wola nawrotowego. To samo zdarza się, gdy tarczyca jest bardzo duża i przesuwa okoliczne struktury (w tym nerwy) z ich prawidłowego położenia w inną lokalizację. Neuromonitoring, wykorzystywany przez Oddział Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej znacznie poprawia bezpieczeństwo pacjenta podczas operacji tarczycy. Urządzenie pozwala na lokalizację niewidocznych nerwów krtaniowych, sygnalizując dźwiękiem oraz wykresem, gdy specjalny czujnik zostanie do nich zbliżony zapewniając tym samym najwyższy, światowy standard leczenia.

Kwalifikacje do zabiegu

Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej, w trakcie której ustala również metodę operacji i zleca się niezbędne badania.  Na podstawie wyników badań i stanu ogólnego Pacjenta podejmuje się decyzję o zabiegu  i ustala dogodny termin operacji.

Zabiegi są w skazane w przypadku gdy występuje:

  • rak tarczycy lub podejrzenie nowotworu złośliwego
  • szybko rosnący, nieprzesuwalny względem tkanek guz z towarzyszącą chrypką
  • zmiana ogniskowa powyżej 4cm              
  • choroba tarczycy, powodująca objawy uciskowe: przemieszczenie i przewężenie tchawicy, ucisk żył szyjnych, zaburzenia połykania.
  • wole zamostkowe i śródpiersiowe.
  • wole olbrzymie                                                                                                                    
  • choroba Gravesa-Basedowa w przypadku nieskuteczności leczenia zachowawczego, przeciwwskazań do stosowania leków tyreostatycznych lub leczenia jodem promieniotwórczym, choroba przebiegająca z wytrzeszczem złośliwym (orbitopatią).

Po zabiegu pacjent szybko wraca do codziennych aktywności, należy jednak pamiętać, aby przez pierwsze dwa tygodnie ograniczyć wysiłek fizyczny, utrzymywać czystość rany, po 3 dobie po zabiegu usunąć szwy i odebrać wynik histo-patologiczny. Konieczne jest okresowe (co 6-12mcy) wykonywanie badań poziomu TSH i w zależności od niego ustalenie odpowiedniej suplementacji preparatami lewotyroksyny w celu zapobiegania pooperacyjnej niedoczynności tarczycy, która jest naturalną konsekwencją zabiegu operacyjnego.