Drukuj

Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej powstał z myślą o naszych pacjentach z Oddziału Kardiologii oraz wszystkich tych, którzy potrzebują tego nieodzownego etapu leczenia. Jesteśmy położeni na tym samym piętrze co Oddział Kardiologii, ściśle ze sobą współpracujemy, dzięki czemu pacjenci czują się u nas wyjątkowo bezpiecznie.

Posiadamy 20 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z chorobami serca. Do rehabilitacji kardiologicznej kwalifikowani są pacjenci w stanach wczesnych - od ostrego epizodu w wypadku operacji kardiochirurgicznej, a także przy innych schorzeniach układu sercowo-naczyniowego, ze wskazaniem do rehabilitacji kardiologicznej. Każdy, kto miał problemy z sercem, takie jak zawał, niewydolność lub operacja serca, może skorzystać z rehabilitacji kardiologicznej.

Badania wykazały, że takie rozwiązanie pomaga osobom z łagodnymi, umiarkowanymi i ciężkimi stanami związanymi z układem krążenia. Pobyt pacjenta w ramach kontraktu z NFZ może trwać od 2 do 5 tyg. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz przyjmujący pacjenta na podstawie oceny jego stanu ogólnego i chorób współistniejących. Przyjęcie do oddziału odbywa się w trybie planowym.

Kto może wystawić skierowanie na oddział Rehabilitacji Kardiologicznej?

Lekarz oddziału kardiologii, kardiochirurgii, oddziału chorób wewnętrznych , poradni kardiologicznej, poradni rehabilitacyjnej.

 

Rehabilitacja kardiologiczna to kompleksowe działanie medyczne, które mają na celu prewencję, leczenie i poprawę jakości życia pacjentów z chorobami serca. Obejmuje ćwiczenia fizyczne, terapię farmakologiczną, dietetyczną i psychologiczną, edukację i modyfikację stylu życia. Rehabilitacja kardiologiczna powinna być rozpoczęta jak najwcześniej po zdarzeniu sercowym lub operacji.

W rehabilitacji kardiologicznej wykonywane są ćwiczenia fizyczne, które mają na celu poprawę wydolności organizmu i zwiększenie siły mięśniowej. Ćwiczenia te obejmują ćwiczenia wytrzymałościowe, takie jak jazda na rowerze stacjonarnym lub szybka jazda na zwyczajnym rowerze, bieg, ćwiczenia aerobowe przez przynajmniej 30-60 minut bez przerwy. Trening taki powinien być powtarzany 3 razy w tygodniu. W rehabilitacji kardiologicznej zaleca się również elementy ćwiczeń oporowych, które umożliwiają poprawę siły mięśniowej. Wykonywane są różne ćwiczenia fizyczne, które pomagają wzmocnić serce i poprawić ogólną kondycję pacjenta. Do najczęstszych form rehabilitacji kardiologicznej zaliczane są:

Gimnastyka usprawniająca

Ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia na przyrządach do rehabilitacji

Treningi na cykloergometrze

Marsze „Nordic Walking”1.

Rehabilitacja kardiologiczna przynosi wiele korzyści. Prawidłowo prowadzona przynosi korzyści daleko wykraczające poza usprawnianie ruchowe pacjentów. Przyczynia się bowiem do zmiany stylu życia, promując aktywność fizyczną, rezygnację z używek, zmniejszenie masy ciała, modyfikację nawyków żywieniowych. Dzięki temu zmniejsza ryzyko chorób serca i zwiększa jakość życia pacjentów.

Rehabilitacja kardiologiczna jest bezpieczna i skuteczna. Wszystkie ćwiczenia są wykonywane pod nadzorem lekarza i lekarza specjalisty rehabilitacji.

Lekarz prowadzący ocenia stan zdrowia pacjenta i dostosowuje program rehabilitacji do jego indywidualnych potrzeb. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości lub niepokojących objawów, program rehabilitacji zostaje zmieniony lub przerwany.