Drukuj

   

W dniu 10.12.2015 r. w Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. w Kościerzynie odbyło się seminarium pt. “ Uzdrowisko w Kościerzynie – perspektywy? . W trakcie wydarzenia przedstawiony został potencjał Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie oraz obszary, w których placówka upatruje szansy swojego rozwoju w kontekście powstania uzdrowiska.

Prezes Zarządu Wiktor Hajdenrajch powitał gości oraz omówił korzyści z lecznictwa uzdrowiskowego jako szansę rozwoju Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Wskazał tutaj na  rozwój nowych specjalności medycznych w regionie, stworzenie nowych miejsc pracy, wzrost atrakcyjności inwestycyjnej oraz turystycznej uzdrowisk. Bycie uzdrowiskiem przekłada się na korzyści materialne i wizerunkowe, które mogą zaowocować zwiększeniem liczby turystów i wyższymi dochodami dla miasta. Status uzdrowiska daje prestiż i możliwość do rozwoju turystyki zdrowotnej. Ale rozwinięcie nowej funkcji miasta wiąże się z dużym wyzwaniem dla samorządu.

               Należy zauważyć, że w Szpitalu w Kościerzynie leczone są te same schorzenia, w których stosowana  jest rekonwalescencja w  gołdapskim sanatorium. Dowodzi to posiadanie przez  nasz Szpital cech szpitala uzdrowiskowego. Poniżej przytoczono dane pozostałych prelegentów oraz tematykę wygłoszonych przez nich wykładów. W dalszej części spotkania wygłoszone zostały następujące referaty:

- Jacek Morzy, Zastępca Burmistrza miasta Gołtap omówił korzyści płynące  z uzyskania statusu uzdrowiska. Zaznaczył, że  w chwili obecnej Gołdap ma najczystsze powietrze w Polsce.

Poprzez wykorzystanie potencjału miasta w przeciągu kilku lat bezrobocie zmniejszyło się ponad dwukrotnie z 50 % do około 20% . W miejscowości powstały sanatoria oraz obiekty lecznicze, z których każdego dnia korzysta ok. 500 kuracjuszy. Dzięki opłacie uzdrowiskowej zrealizowano budowę Parku zdrojowego zwierającego :

- mazurskie tężnie solankowe (piąte w Polsce);

- zdrój (pijalnia wód mineralnych i leczniczych, całoroczne mini tężnie, grota solna);

- promenada zdrojowa;

- molo;

- ścieżki piesze i rowerowe;

- urządzenia kinezyterapeutyczne;

- rozbudowa ścieżek rowerowych.

Ponadto zrewitalizowano centrum miasta poprzez nadanie starym obiektom nowych funkcji usługowych. Stworzona została nowa jakość w budowaniu marki Gołdapi. Miejscowość promuje się jako Mazurski Zdród – Regeneracja Przygodą. Gmina Gołdap sama finalizowała dwa odwierty , których łączny koszt wyniósł 10 mln zł. Zarówno burmistrz miasta Gołdapi Pan Tomasz Luto oraz zastępca Jacek Morzy zgodnie stwierdzili, że korzyści płynące z stworzenia uzdrowiska są dużo większe od nagładów poniesionych na jego stworzenie.

- dr inż. arch. Tomasz Ołdytowski, specjalista ds. projektowania zespołów uzdrowiskowych przedstawił analizę możliwości uzyskania statusu uzdrowiska bądź obszaru ochrony uzdrowiskowej przez Kościerzynę. Omówione zostały propozycje obszaru, które mogłyby być zaliczane do strefy uzdrowiskowej. Na terenie uzdrowiska wydzielane są trzy rodzaje stref ochronnych: A, B i C. Strefa A obejmuje obszar, na którym są zlokalizowane lub planowane zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, a także inne obiekty służące lecznictwu uzdrowiskowemu czy obsłudze pacjenta lub turysty. Mniejsze obwarowania obowiązują w strefie B uzdrowiska, która obejmuje obszar przyległy do strefy A i stanowi jej otoczenie. Na tym terenie zlokalizowane są nieuciążliwe w procesie leczenia pacjentów obiekty usługowe, turystyczne, sportowe i komunalne. W strefie ochronnej C nie można z kolei prowadzić nieplanowanego wyrębu drzew czy działań powodujących niekorzystną zmianę stosunków wodnych. Miejscowość, która otrzyma status uzdrowiska, uzyskuje potwierdzenie właściwości leczniczych znajdujących się na jej obszarze naturalnych surowców i klimatu. To ważny czynnik marketingowy. Dr Tomasz Ołdytowski stwierdził także, że gdyby dziś rozpocząć prace to za trzy lata Kościerzyna mogłaby uzyskać status uzdrowiska.

Poparcie w ubieganiu się o status uzdrowiska zadeklarował też Jan Zaborowski - Przewodniczący Kaszubsko Pomorskiego Forum Ekologicznego. Pan Przewodniczący  podkreślał istotną rolę Szpitala jako placówki leczniczo-rehabilitacyjnej, która wpisywałaby się w nową funkcję miasta.  

-  Zdzisław Czucha ze Stowarzyszenia “Kościerska Marka” przedstawił perspektywy i możliwości rozwoju Kościerzyny jako uzdrowiska. Status uzdrowiska  umożliwia  dodatkowe wpływy do budżetu z podatków i z opłaty uzdrowiskowej, ale zanim miasto zacznie czerpać korzyści z uzdrowiska, musi liczyć się z wydatkami. Dziś troska o zdrowie, zachowanie sprawności fizycznej, wyglądu i młodości jest ważnym motywem wyjazdów turystycznych do uzdrowisk. Dlatego też należy łączyć ze sobą sposoby kuracji i profilaktyki zdrowotnej z aktywnym wypoczynkiem. Należy podkreślić, że miejscowości i gminy uzdrowiskowe posiadają znacznie więcej atutów, niż inne miejscowości turystyczne, powodując zwiększony popyt turystów na usługi lecznicze i turystyczne w uzdrowiskach.

W trakcie dyskusji poruszane zostały tematy związane z wpływem utworzenia uzdrowiska na lokalny rynek takich jak powstanie nowych miejsc pracy, wzrost wynagrodzeń oraz rozwój turystki i rekreacji, jako korzyści dla wykreowania atrakcyjnej marki dla miasta i powiatu.

Posiadanie statusu gminy uzdrowiskowej to niewątpliwie znakomity czynnik marketingowy. Słowo uzdrowisko to ważna informacja o tym, że w danej miejscowości jest czyste powietrze, znakomite surowce lecznicze w postaci wód leczniczych czy kopalin (np. borowina), dobra infrastruktura uzdrowiskowa (parki, tężnie, promenady spacerowe, ciekawe miejsca wypoczynku, zieleń itp.) i znakomita opieka lekarska.

   

20151210_113043
20151210_114304
20151210_114939
20151210_122555
20151210_123443
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5