Drukuj

12 września obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. W tym dniu przypomina się o nauce udzielania pomocy poszkodowanym w wypadkach.

   Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy promując akcję edukacyjną  wśród obywateli. Szczególną rolę  odgrywa szkolenie młodych osób, tak by uwrażliwić ich na potrzebę niesienia pomocy, wykształcić w nich właściwe postawy i nauczyć zasad postępowania w razie wypadków.

Pierwsza pomoc okazuje się niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale również w zwykłym, codziennym życiu. Co roku tysiące ludzi umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek nagłego zatrzymania krążenia, do którego często dochodzi w miejscach publicznych w obecności osób postronnych. Szybkie udzielenie pomocy znacznie zwiększa szanse na przeżycie o  40-60% .Pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie życia, ale również zdrowia. Tymczasem aż 45% Polaków przyznaje się, że nie umiałoby udzielić pierwszej pomocy, będąc na przykład świadkiem wypadku drogowego

Od kilku lat większą wagę przywiązuje się do szkolenia przyszłych kierowców podczas kursów na prawo jazdy. Prowadzone są również kampanie społeczne. Daje to nadzieję na przyszłość, w której każdy potrzebujący będzie mógł liczyć na bezinteresowną pomoc.

 Wartym przypomnienia jest fakt, że zgodnie z polskim prawem udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem. Wypadałoby jednak nauczyć się pomagać nie tyle z poczucia obowiązku, co z potrzeby serca.

W pierwszej pomocy przedmedycznej  istotną rolę odgrywa kolejność wykonywania czynności :

  1. zabezpieczenie miejsca wypadku;
  2. sprawdzenie stanu poszkodowanego;
  3. zapewnienie sobie pomocy, wezwanie pogotowia ratunkowego lub innych specjalistycznych służb ratowniczych;
  4. prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zatamowanie krwotoków i działanie przeciwwstrząsowe;
  5. wykonanie pozostałych/innych czynności ratunkowych zależnych od stanu poszkodowanego;
  6. ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej

Przy zgłaszaniu wezwania należy podać (istotna kolejność):

  1. miejsce zdarzenia;
  2. rodzaj zdarzenia (wypadek drogowy, wypadek w pracy etc.);
  3. liczbę poszkodowanych;
  4. stan poszkodowanych;
  5. imię i nazwisko wzywającego pomocy;
  6. numer telefonu, z którego dzwonimy.
  7. Po podaniu wszystkich informacji należy poczekać na dodatkowe pytania dyspozytora i potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.

Numery alarmowe w Polsce

      -  Policja 997

      -   Straż pożarna 998

      -   Pogotowie ratunkowe 999

       -  Ogólnoeuropejski numer alarmowy 112