Drukuj

Z Andrzejem Wolskim i Krzysztofem Kaiserem, pracownikami kościerskiego szpitala rozmawia Maciej Wajer

Jesteście panowie pracownikami Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Czym się zajmujecie?
Z zawodu jesteśmy inżynierami,

jednak z zamiłowania do nauki nie ograniczamy się wyłącznie do dziedzin inżynierskich. W szpitalu kierujemy działem odpowiedzialnym za techniczne funkcjonowanie szpitala. Bardzo rozległy obszar naszego działania obejmuje m.in. specjalistyczne instalacje medyczne, komputerowe systemy zdalnego nadzoru (BMS). Szpital w Kościerzynie jest jedną z niewielu placówek służby zdrowia w kraju wyposażonych w kompleksowy system zdalnego nadzoru urządzeń i instalacji technologicznych (Building Management System), który pozwala zdalnie nadzorować stan instalacji i urządzeń oraz optymalizować zużycie energii w oparciu o ok. 30 000 informacji pomiarowych i obliczeniowych, określających stan systemu. Ostatnio zajmowaliśmy się również techniczną stroną reklamowanej już w mediach inwestycji szpitalnej, a mianowicie instalacją kriogeniczną, której obecnie zapewniamy obsługę 

techniczną.

Czym zajmujecie się po pracy w szpitalu?
W wolnym czasie udzielamy się w środowisku naukowo- technicznym, piszemy artykuły dla specjalistycznych wydawnictw, bierzemy udział w seminariach prowadzonych przez uczelnie i inne instytucje, wykonujemy ciekawe badania i pomiary oraz bywamy konsultantami biur projektowych. Pomimo że praca w szpitalu wymaga dużego poświęcenia, to jednak nie ograniczamy się wyłącznie do niej.

Jesteście autorami wydanej niedawno książki pt. "Legionella w instalacjach budynków". Jej tematyka odpowiada po części charakterowi pracy?
Można tak powiedzieć. Staramy się każdy problem rozważać w sposób pogłębiony, a jednocześnie zachowujemy podejście interdyscyplinarne, co przyczynia się do tego, że zgłębiamy wiedzę nie tylko inżynierską, ale również epidemiologiczną, mikrobiologiczną itd. W naszych publikacjach staramy się dzielić z czytelnikami naszą wiedzą i doświadczeniem. Celowo użyłem słowa doświadczeniem, gdyż nie jesteśmy wyłącznie teoretykami. Zdobytą wiedzę na co dzień wykorzystujemy np. rozwiązując problemy szpitala i stąd często czerpiemy inspirację do nauki i pisania.

Co skłoniło panów do napisania publikacji i co jest jej głównym celem?
Uczciwie mówiąc życie, a dokładniej problemy, jakie mają obecnie służby techniczne i epidemiologiczne w walce z bakteriami Legionella namnażającymi się w instalacjach naszych domów, obiektach hydroterapeutycznych i budynkach użyteczności publicznej oraz brak literatury fachowej opisującej w sposób kompleksowy metody oceny przyczyn skażenia instalacji, jak i likwidacji zagrożenia.
Temat dotyczący bakterii Legionella stał się bardzo medialny, jednak poza sygnałami o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą jej zwiększona koncentracja w instalacjach, trudno było doszukać się w literaturze światowej konkretnych rozwiązań umożliwiających poradzenie sobie z tym problemem. Szczególnie dotyczy to instalacji bardzo rozbudowanych. Zatem przystąpiliśmy do badań i zdobywania informacji. Wstępnie chcieliśmy podzielić się naszym doświadczeniem poprzez napisanie artykułu, jednak ostatecznie zdecydowaliśmy się na opublikowanie książki.
Celem naszej publikacji jest przede wszystkim troska o drugiego człowieka, bo cóż cenniejszego jest nad zdrowie i życie. Dodam tylko, że czytelnik poza głównym bohaterem, jakim jest bakteria Legionella, znajdzie również ciekawe informacje dotyczące instalacji wodnych i klimatyzacyjnych.

Jakie znaczenie ma monografia dla naszego regionu?
Nie ukrywamy, że publikując monografię w wydawnictwie Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie poniekąd promujemy swój region, a także szpital kościerski w środowisku, w którym powstają istotne dla funkcji prawodawczej państwa opinie i ekspertyzy. Poza tym każdy może skorzystać z naszej publikacji i dowiedzieć się, jak walczyć z bakterią Legionella w naszych domach, szpitalach, domach opieki, hotelach czy basenach kąpielowych.
To następna wasza książka, proszę w kilku zdaniach przypomnieć temat tej wcześniejszej.
Poprzednia publikacja poświęcona była jakości powietrza, szczególnie w zakresie zagrożeń stwarzanych przez zanieczyszczenia mikrobiologiczne i pyłowe. Jej tytuł to "Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach", ale zagadnienia w niej poruszone mają charakter uniwersalny i z łatwością można je przenieść do obszaru prostych instalacji spotykanych w innych obiektach budowlanych.

Czy możecie uchylić rąbka tajemnicy, nad jaką książką obecnie pracujecie?
Zdradzimy, że pracujemy nad dwiema monografiami dotyczącymi: zanieczyszczeń powietrza i hałasu oraz nowych rozwiązań często zapomnianych, znanych od stuleci systemów grzewczych.

Dziękuję za rozmowę.