Drukuj

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie zakończył rozbudowę Bloku Operacyjnego

Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk wraz z Zarządem i Pracownikami Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. dokonał oficjalnego zakończenia realizacj projektu p.n. "Utworzenie na bazie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie ośrodka precyzyjnej diagnostyki i efektywnego leczenia chorób cywilizacyjnych - etap II". Projekt sfinansowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Priorytet VII: Zdrowie, Działanie 7.1: Zasoby Ochrony Zdrowia. Realizacja projektu trwała od 10 czerwca 2019 r. Teraz nastał czas na podsumowanie i oficjalną prezentację realizacji.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego wraz z Zarządem i Pracownikami Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Całkowita wartość projektu wyniosła imponujące 17.720.266,76 PLN, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej stanowiło 13.236.807,57 PLN, a z budżetu państwa 1.589.237,79 PLN. Celem nadrzędnym projektu było zwiększenie dostępności usług zdrowotnych oraz poprawa jakości świadczonych usług medycznych. Jednym z kluczowych efektów inwestycji była modernizacja Bloku Operacyjnego i utworzenie Sali Onkologicznej i Sali Hybrydowej.

Blok Operacyjny został doposażony w nowoczesny sprzęt nie tylko chirurgiczny ale również diagnostyczny. W ramach projektu powstała Sala Onkologiczna i Sala Hybrydowa, która rewolucyjnie zmienia tradycyjne wyobrażenie o salach operacyjnych. Myśląc o sali operacyjnej, większość osób wyobraża sobie tradycyjny stół operacyjny. Jednak, dostosowując świadczenia do rosnących potrzeb i efektywnych rozwiązań coraz częściej wysokospecjalistyczne szpitale, w tym Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o., prowadzą projekty mające na celu optymalizację kosztów przy jednoczesnym zwiększaniu dostępności i jakości usług oraz bezpieczeństwa pacjenta poprzez tworzenie funkcjonalnych sal hybrydowych.Wynika to z faktu, iż większości szpitali dąży obecnie do zastąpienia typowych operacji inwazyjnych operacjami minimalnie inwazyjnymi, czyli laparoskopowymi. Operacje minimalnie inwazyjne mają tę zaletę, że skracają czas rekonwalescencji pacjenta i zmniejszają ryzyko zakażeń. Nie zostawiają też dużych, widocznych blizn, których nie da się uniknąć w przypadku operacji inwazyjnej.

Zazwyczaj pacjentowi skierowanemu na operację robi się najpierw potrzebne badania. Służące do tego urządzenia są duże i kosztowne, dlatego z reguły trzyma się je w osobnych pomieszczeniach poza blokiem operacyjnym. Lekarze najpierw korzystają ze sprzętu do obrazowania, aby zlokalizować źródło problemu, a następnie przeprowadzają operację za pomocą długiego, cienkiego instrumentu chirurgicznego wyposażonego w małą kamerę i wprowadzanego do ciała przez niewielkie nacięcie.

Dane niezbędne chirurgowi na standardowym bloku ograniczają się więc do obrazu z kamery chirurgicznej, parametrów funkcji życiowych pacjenta i ewentualnie wykonanych wcześniej badań. Na nowoczesnej sali operacyjnej obrazy medyczne służące jako punkt odniesienia wyświetlane są na specjalnych monitorach, a obraz z kamery chirurgicznej – na ekranie zamieszczonych pod sufitem.

Największą różnicą między zwykłą a hybrydową salą operacyjną jest obecność sprzętu do obrazowania. Tradycyjnie urządzenia do obrazowania takie jak tomograf czy aparat RTG znajdują się w osobnych pomieszczeniach poza blokiem operacyjnym, tymczasem w środowiskach hybrydowych są one elementem wyposażenia sali operacyjnej. Umożliwia to przeprowadzanie minimalnie inwazyjnych zabiegów i przyspiesza diagnostykę, w efekcie skracając czas trwania operacji.

Dzięki dofinansowaniu nowa Sala Hybrydowa została wyposażona w nowoczesny nowoczesny angiograf jednopłaszczyznowy, kolumnę anestezjologiczną, stację diagnostyczną OSIRI i echokardiograf wysokiej klasy.

Obecny standard wyposażenia umożliwia poza diagnostyką naczyń wieńcowych implantacje układów stymulujacych serce oraz rozszerzenie procedur o zabiegi strukturalne zamykanie ubytku – przetrwałego otwóru owalnego (PFO) to połączenie między przedsionkami serca, które jest pozostałością po krążeniu płodowym.

Natomiast w ramach projektu nowa Sala Onkologiczna wzbogacona została w kolumnę anestezjologiczną i aparat do zmieczuleń. Ponadto dofinansowanie przewidywało również doposażenie Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Zakupiono m.in. tomograf komputerowy, USG klasy Premium oraz stacje diagnostyczne RTG.

Dzięki realizacji projektu i wprowadzonym nowoczesnym rozwiązaniom, nasz szpital nie tylko zwiększa dostępność do wysoko specjalistycznych usług medycznych, ale także podnosi standardy opieki zdrowotnej, co z pewnością przyczyni się do poprawy zdrowia mieszkańców regionu.