Szkolenie z zakresu standardów szpitalnego systemu jakości w zakresie dawstwa narządów i tkanek oraz ich wdrożenia.
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. z znalazł się w gronie szpitali z największą aktywnością donacyjną w 2022r. W zestawieniu brano pod uwagę liczbę zidentyfikowanych dawców potencjalnych oraz rzeczywistych, liczbę pobranych do przeszczepiania narządów, a także liczbę zidentyfikowanych dawców tkanek. Doceniając ten fakt, Minister Zdrowia podjął decyzję o upoważnieniu naszej placówki do realizacji programu wieloletniego na lata 2023-2032 pn. „Narodowy Program Transplantacyjny” - „Zakup sprzętu i aparatury” - poprzez zakup sprzętu i aparatury dla oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii z największą aktywnością donacyjną w 2022 r. W ramach dofinansowania o wartości blisko 200.000,00zł zostanie zakupiony aparat do znieczulania z monitorem funkcji życiowych oraz system do ogrzewania pacjenta.
Szpital został również uczestnikiem projektu pn.: „Wsparcie procesów dotyczących dawstwa narządów i tkanek poprzez opracowanie i wdrożenie szpitalnego systemu jakości dawstwa i standardów akredytacyjnych oraz wzmocnienie kompetencji szpitalnych koordynatorów dawstwa i kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi”. Projekt współfinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Główną intencją programu jest zwiększenie liczby identyfikowanych i kwalifikowanych zmarłych dawców narządów i tkanek, m.in. w oddziałach intensywnej terapii i oddziałach udarowych na terenie całego kraju, a także podniesienie wiedzy i umiejętności koordynatorów transplantacyjnych, a także kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi. Opracowanie oraz wdrożenie szpitalnego systemu jakości dawstwa narządów i tkanek obejmuje również cykl szkoleń dla personelu medycznego zaangażowanego w donację oraz dla kadry zarządzającej.
Realizacja projektu dodatkowo obliguje do poddania się weryfikacji w zakresie podjętych działań zmierzających do zaimplementowania szpitalnego systemu jakości dawstwa. Pierwszym elementem ww. weryfikacji, jest dokonanie przez Szpital samooceny funkcjonujących już w podmiocie leczniczym procedur, które dotyczą obszaru dawstwa narządów i tkanek. Prowadzone w podmiotach leczniczych przeglądy akredytacyjne mają na celu określenie stanu faktycznego i porównanie go ze stanem pożądanym, wskazanie mocnych stron szpitali, identyfikację obszarów do poprawy oraz kierunków zmian i dalszego rozwoju, a także wzajemną wymianę doświadczeń i dobrych praktyk klinicznych między osobami o podobnych kwalifikacjach.
Podstawowym celem projektu jest wsparcie procesów dotyczących dawstwa narządów i tkanek. Założeniem opracowanego systemu jakości jest możliwość uspójnienie praktyk w różnych podmiotach leczniczych, przy czym podkreślenia wymaga fakt, że nie jest on zbiorem definitywnych wytycznych czy norm, a swoistego rodzaju mapą drogową wdrażania rozwiązań projakościowych.
Więcej informacji pod linkiem: