Zwiększmy Świadomość i Wsparcie Psychologiczne
Co roku, 10 września, obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, aby podkreślić ważność działań mających na celu ochronę zdrowia psychicznego i życia ludzi na całym świecie.
Święto zainicjowane w 2003 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom (IASP) we współpracy z Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Światową Federacją Zdrowia Psychicznego (WFMH). W Polsce Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom organizowany jest od 2018 roku przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.
Według najnowszych dostępnych danych WHO z 2019 roku, na świecie zarejestrowano około 700 000 przypadków samobójstw. To przerażająca liczba, która przekłada się na średnio jedno samobójstwo co 40 sekund. Co więcej, liczba ta jest prawdopodobnie niedoszacowana ze względu na stigmatyzację związaną z tym tematem oraz niski poziom zgłaszania przypadków.. Niezaprzeczalnie samobójstwa stanowią globalny problem zdrowia publicznego, a alarmujące statystyki wymagają naszej uwagi i działania.
W kontekście globalnym, dane WHO pokazują, że na każde zakończone samobójstwo przypada wiele prób samobójczych. Problem ten dotyka wszystkich grup wiekowych i płci, choć statystyki wskazują, że mężczyźni są bardziej narażeni na zakończenie życia w ten sposób niż kobiety. Warto również zauważyć, że samobójstwa stanowią trzecią przyczynę zgonów wśród młodzieży w wieku 15-19 lat na całym świecie.
W Polsce więcej osób popełnia samobójstwa, niż ginie w wypadkach drogowych. Problem również coraz częściej dotyczy młodych osób, które podejmują próby samobójcze. Dane statystyczne Ministerstwa Zdrowia pokazują, że również w naszym kraju samobójstwa są istotnym problemem społecznym. W 2019 roku zanotowano łącznie 6 438 prób samobójczych i 5 548 samobójstw. To alarmujące liczby, które wymagają skoordynowanych działań.
Przesłanie Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom to nie tylko podkreślenie globalnej skali problemu, ale także promowanie działania i wspieranie tych, którzy potrzebują pomocy. Świadomość w zakresie problemu samobójstw oraz dostęp do wsparcia psychologicznego są kluczowymi czynnikami w zapobieganiu tragediom.
Co możemy zrobić??
Rozmawiajmy, pytajmy, nie oceniajmy, reagujmy. Nie bagatelizujmy żadnego sygnału. Nawet 1 % wątpliwości to zbyt dużo, gdy mówimy o ludzkim życiu.
Jeżeli potrzebujesz pomocy, masz myśli samobójcze, powiedz o tym swoim bliskim. Jeżeli jesteś z tym sam, możesz zadzwonić pod bezpłatny telefon zaufania: 116 111 (dzieci i młodzież) lub 116 123 (dorośli). By zadzwonić na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży NIE POTRZEBUJESZ zgody dorosłych.
Możesz to zrobić w każdej chwili. Gdy wiesz, że zagrażasz samemu sobie lub wiesz, że ktoś z Twoich bliskich chce popełnić samobójstwo nie wahaj się zadzwonić pod numer alarmowy112.
Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie udziela pomocy obejmującej leczenie i wsparcie pacjentów zarówno z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi, jak również będących w sytuacji kryzysu. Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny działający w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego udziela wsparcia osobom w kryzysie. Otrzymasz tu pomoc bez skierowania i wcześniejszego umawiania wizyty.
Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny
(czynny pn.-pt. 8-18) 058 686-07-77”
W Szpitalu Spoecjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. funcjonuje również Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Pacjenci otrzymają tam opiekę wykwalifikowanej kadry psychologów, terapeutów środowiskowych oraz psychoterapeutów w zakresie porad psychologiczno-diagnostycznych, psychoterapii zarówno indywidualnej, grupowej jak i rodzinnej. Ponadto prowadzone są sesje wsparcia psychospołecznego i niezwykle ważne w dzisiejszych czasach wizyty środowiskowe. Co należy podkreślić swoim działaniem ośrodki nie ograniczają się do pomocy jednostce lecz oddziałują na cały system rodzinny.
Co jeszcze możemy zrobić??
Zwiększmy świadomość: Rozmawiajmy otwarcie o problemie samobójstw, eliminując tabu i stigma. Świadomość społeczna jest pierwszym krokiem ku zrozumieniu i wsparciu.
Rozwijajmy zdolności rozpoznawania oznak kryzysu: Wiedza na temat zachowań, które mogą świadczyć o ryzyku samobójstwa, jest kluczowa. Dzięki niej możemy reagować szybko i skutecznie.
Dzielmy się informacjami o dostępnych źródłach pomocy: Pomóżmy innym znaleźć odpowiednie wsparcie, informując ich o dostępnych instytucjach, telefonach zaufania oraz organizacjach oferujących pomoc w trudnych chwilach.
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom jest okazją do jednoczenia się i podejmowania działań na rzecz zapobiegania samobójstwom. Pamiętajmy, że wsparcie i zrozumienie mogą uratować życie. Działajmy razem, aby promować zdrowie psychiczne i budować bardziej wspierającą społeczność, gdzie każdy czuje się akceptowany i słyszany.