Drukuj

- Jeżeli w chwili obecnej przebywasz w szpitalu na oddziale kardiologii, kardiochirurgii lub chorób wewnętrznych, ewentualnie niedawno z niego wyszedłeś, to prawdopodobnie wymagasz dalszego leczenia w ramach kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej. – tłumaczy lek. Barbara Barć specjalista kardiologii, lekarz zajmujący się pacjentami Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej.

Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej powstał z myślą o naszych pacjentach z Oddziału Kardiologii oraz wszystkich tych, którzy potrzebują tego nieodzownego etapu leczenia. Do drugiego etapu wczesnej rehabilitacji kardiologicznej kwalifikowani są pacjenci we wczesnym okresie po wypisie ze szpitala po zawale serca leczonym inwazyjnie z implantacją stenów, po epizodzie zaostrzenia niewydolności serca.

- Warto zaznaczyć, że Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej mieści się na tym samym piętrze co Oddział Kardiologii, z którym ściśle współpracuje, dzięki czemu pacjenci czują się u nas wyjątkowo bezpiecznie. – dodaje Ewa Turło Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej.

Badania wykazały, że rehabilitacja kardiologiczna stacjonarna pomaga osobom z łagodnymi, umiarkowanymi i ciężkimi stanami związanymi z układem krążenia. Pobyt pacjenta w ramach kontraktu z NFZ może trwać od 2 do 5 tyg. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz przyjmujący pacjenta na podstawie oceny jego stanu ogólnego i chorób współistniejących. Przyjęcie do oddziału odbywa się w trybie planowym.

- Pierwszy etap rehabilitacji pacjent przechodzi od razu w szpitalu pod okiem lekarza prowadzącego i fizjoterapeuty. Drugi etap może być realizowany w ramach opieki stacjonarnej (stacjonarny oddział rehabilitacji) lub opieki ambulatoryjnej (oddział dzienny). Trzeci etap powinien być kontynuowany ambulatoryjnie, w domu i w zasadzie podtrzymywany przez całe życie pacjenta. – mówi lek. Barbara Barć.

Wdrożenie programu rehabilitacji po zdarzeniu kardiologicznym (np.: po zawale serca, czy po operacji, po zaostrzeniu niewydolności serca) jest równie ważne jak przyjmowanie leków. I nie należy tego zaniechać. Rehabilitacja kardiologiczna ma za zadanie ułatwienie pacjentowi procesu zdrowienia, poprawę sprawności fizycznej oraz kondycji psychicznej i ostatecznie pełny powrót do dotychczasowego życia. Realizowane jest to poprzez: indywidualną ocenę stanu pacjenta z optymalizacją leczenia farmakologicznego, dobrany indywidulanie w zależności od możliwości trening fizyczny, edukację dotyczącą czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego oraz pomoc w ich modyfikacji, opiekę psychologiczną.

Nasz szpital realizuje w ramach kontraktu z NFZ drugi etap wczesnej poszpitalnej rehabilitacji kardiologicznej. NFZ refunduje turnusy rehabilitacyjne pacjentów po pobytach w szpitalu po zabiegach kardiochirurgicznych: wszczepienia by-passów aortalno-wieńcowych (wg ICD 10 Z95.1) i po implantacjach sztucznych zastawek (wg ICD 10 Z95.2), po ostrych zespołach wieńcowych leczonych angioplastyką tętnic wieńcowych z implantacją stentów (wg ICD10 Z95.5), po planowych zabiegach implantacji stentów do tętnic wieńowych (wg ICD10 Z95.5) oraz po pobytach w szpitalu związanych z leczeniem niewydolności serca (wg ICD10 I50.0, I50.1, I50.9).

- Pacjent według wymogów Narodowego Funduszu Zdrowia po wypisie ze szpitala, powinien rozpocząć rehabilitację jak najszybciej po wypisie ze szpitala (nie później niż po 6 lub 8 tygodniach). O odroczeniu terminu rehabilitacji decydują dodatkowe kryteria, takie jak na przykład choroby współistniejące lub ewentualne powikłania dotychczasowego leczenia. Bardzo ważne jest, aby rehabilitacja rozpoczęła się jak najszybciej. – informuje lek. Tamara Krzymińska, specjalista rehabilitacji medycznej, Lekarz koordynujący Oddziały Rehabilitacji.

Chorym przyjętym do naszego ośrodka zapewniamy stałą opiekę kardiologiczną. Przy przyjęciu pacjent jest badany przez lekarza kardiologa, ma wykonywane ekg, badanie echokardiograficzne, test wysiłkowy (na bieżni, rowerze) lub test korytarzowy. W zależności od potrzeb wykonywane są badania krwi, badania typu holterowskiego (całodobowy zapis ekg lub pomiar ciśnienia tętniczego).

W oddziale odbywają się również zajęcia z psychologiem i dietetykiem. Na koniec pobytu wykonywana jest ocena efektów rehabilitacji przez lekarza i zespół fizjoterapeutów. Prowadzący kardiolog w razie potrzeby ma możliwość modyfikacji leczenia oraz zaplanowania dalszego postępowania.

IMG-5762
IMG_5058
IMG-5875
IMG_5059
IMG_5061
IMG_5063
IMG-5756
IMG_5064
IMG-5873
IMG_5066
IMG_5070
IMG_5071
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12