Drukuj

Spotkania miały na celu omówienie możliwości dalszej współpracy oraz udzielenie pomocy humanitarnej.

Delegacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego pod przewodnictwem Wicemarszałka Leszka Bonny oraz przedstawiciele Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, Szpitala im. Kopernika Copernicus PL Sp z o.o., Szpitali Pomorskich miała zaszczyt i przyjemność spotkać się między innymi z merem Lwowa, Андрій Садовий 🇺🇦🇺🇦🇺🇦.

Głównym tematem rozmów była dalsza współpraca w dziedzinie działań pomocowych i humanitarnych. Mer przedstawił plany budowy kliniki UNBROKEN Ukraine w oparciu o lwowski szpital kliniczny. Delegacja miała okazję zwiedzić tę placówkę medyczną. Całkowity koszt budowy kliniki szacowany jest na ponad 150 mln euro. Obecnie pilnie potrzebne jest wsparcie dla dziesiątek tysięcy osób, zarówno żołnierzy, jak i cywilów. Projekt jest już wspierany przez takie organizacje jak Czerwony Krzyż Ukrainy, Freiburg, Wrocław, Wielka Brytania, USA, Szwajcaria, Siemens, IT Cluster Lviv, itd. Aby ułatwić zbiórkę funduszy, władze Lwowa utworzyły fundację, na której konto można bezpośrednio wpłacać środki na budowę UNBROKEN.

Centrum to zajmuje się zarówno przygotowywaniem protez, jak i opieką psychologiczną i rehabilitacją pacjentów. Pacjentami są zarówno cywile, jak i żołnierze, którzy doznali ran w wyniku działań wojennych. Prace nad tym projektem prowadzą władze Lwowa oraz lekarze, którzy przyjechali z różnych regionów Ukrainy. Wsparcia medycznego udzielają również lekarze z innych krajów. Budowę UNBROKEN Ukraine wsparły już polskie miasta, takie jak Gdańsk i Wrocław.

Delegacja spotkała się również z gubernatorem Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, Максим Козицький, oraz jego współpracownikami, Vadym Tabakera, Roman Shepelyak, Андрій Грушко, Андрій Годік, Орест Чемерис, podczas którego omówiono kilka ważnych obszarów współpracy – takich jak współpraca pomorskich podmiotów medycznych z Львівський обласний клінічний перинатальний центр, Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня, Superhumans Center, Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, obejmująca wymianę lekarzy oraz opiekę wytchnieniową dla personelu medycznego i ich rodzin a także kontynuacja wsparcia i dalsza pomoc humanitarna dla obszarów dotkniętych działaniami wojennymi.

Podczas wizyty delegacja odwiedziła również drugą ważną placówkę medyczną na wojennej mapie Ukrainy, Superhumans Center. Jest to ortopedyczna poradnia specjalistyczna, która zajmuje się kompleksową rehabilitacją i leczeniem. Superhumans Center skupia się na spersonalizowanym, holistycznym podejściu do odbudowy ciała, oferując protezy kończyn, przeszczepy skóry, egzoszkielety oraz najnowocześniejsze urządzenia medyczne, a także wsparcie psychologiczne dla pacjentów. Planowane jest utworzenie kilku oddziałów, w tym chirurgicznego, traumatologicznego, fizycznego, zajmującego się zespołem stresu pourazowego (PTSD) oraz oddziału rekonstrukcji pediatrycznej. Warto podkreślić, że klinika jest otwarta na współpracę z polskimi placówkami medycznymi w zakresie wymiany personelu medycznego, co pozwoli skuteczniej pomagać okaleczonym pacjentom, zarówno żołnierzom, jak i ludności cywilnej. Superhumans Center nadal potrzebuje wsparcia finansowego na dalszy rozwój.

Przedstawiciele szpitali mieli również okazję wymienić doświadczenia z dyrekcją i medykami ze Szpitala w Równem. Podjęto dyskusję na temat różnych aspektów prowadzenia szpitala i dzielenia się praktykami, które mogą przyczynić się do poprawy opieki medycznej. Tego rodzaju spotkania mają za zadanie stworzenie platformy do dzielenia się wiedzą i doskonalenia opieki medycznej. Dzięki wymianie doświadczeń, szpitale mogą uczyć się od siebie nawzajem i wprowadzać usprawnienia, które przyczynią się do podniesienia jakości opieki medycznej w całym sektorze.

Należy również wspomnieć, że w polskich szpitalach nadal leczeni są ukraińscy żołnierze a tego rodzaju wyjazdy i współpraca między medykami i przedstawicielami szpitali z Polski i Ukrainy mają ogromne znaczenie dla zapewnienia niezbędnej opieki medycznej i rehabilitacji dla rannych żołnierzy. Dzięki temu rodzajowi współpracy ukraińscy żołnierze mogą korzystać z wysokiej jakości opieki medycznej, doświadczenia polskich specjalistów oraz nowoczesnych technologii leczenia. Jest to ważny wymiar działań medycznych podejmowanych przez nasze szpitale i ma pozytywny wpływ na zdrowie i dobrobyt rannych żołnierzy Ukrainy.

Wizyta przedstawicieli szpitali w Ukrainie była nie tylko okazją do nawiązania i umocnienia współpracy, ale także do wzajemnej wymiany doświadczeń i wiedzy, które przyczyniają się do podniesienia standardów opieki medycznej w obu krajach.

 

TMNY2290
DGOR2504
DVEM1811
EDUX5042
FWID4596
IMG_5711
PMDZ8014
PYKW5940
TLTK1461
XXKA1329
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10