Drukuj
 

„Wsparcie zespołów SOR w procesie poszukiwania rozwiązań organizacyjnych opartych na Lean Management ułatwiających pracę zespołowi i nienaruszających procedur medycznych we współpracy z Zespołami Roboczymi SOR oraz Konsultantem Medycyny Ratunkowej Województwa Pomorskiego” – to projekt, którego mieliśmy okazję być częścią. Zespół pracowników naszego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wchodzący w skład grupy roboczej: Roman Bielawa, Tomasz Aszyk, Jarosław Osypiuk, Marta Zielkie, Łukasz Roznerski, Joanna Cichosz brali udział w pracach nad wdrożeniem praktyk lean management w struktury kościerskiego SOR.

Lean to nowy rodzaj efektywności, nazywany „efektywnością przepływu”. Efektywność przepływu koncentruje się na ilości czasu, jaki jest potrzebny od zidentyfikowania potrzeby do jej zaspokojenia – jest obecnie jedną z najpowszechniejszych koncepcji zarządzania.

Pracownicy SOR to najszybciej wypalająca się grupa zawodowa, pracująca w wysoce zmiennych warunkach i z ogromną odpowiedzialnością za pacjentów. To zespół specjalistów skoncentrowanych na procedurach medycznych związanych z ratowaniem zdrowia i życia pacjentów. Projekt, którego pomysłodawcą jest Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku ma za zadanie wesprzeć ich w zakresie organizacji, zapewnienia płynności procesów i ich efektywności, co pozwoli im ułatwić ich pełną wyzwań pracę.

- W ramach naszych prac zespołowych przeprowadziliśmy dokładne analizy dotyczące rozkładu godzinowego obciążenia pacjentami w ciągu doby vs. dostępność lekarzy, stopy przyjęć, średni czas obsługi pacjenta oraz średni czas oczekiwania w zależności od triażu. Zbadaliśmy procentowe obciążenia pracą pracowników SOR czy wreszcie dokładnie przeanalizowaliśmy dane z raportów procesowych. Pogłębione analizy przyniosły oczekiwany skutek – opracowaliśmy i wdrożyliśmy zasady, które usprawniły proces przyjęcia pacjenta w SOR – mówił Tomasz Aszyk Pielęgniarz Oddziałowy SOR koordynujący kościerską grupę roboczą. 

- Prace grup były niezwykle konkretne – dodał Jarosław Osypiuk, kierownik ZRM – Świetnie było móc być częścią projektu, nad którym pracowali praktycy związani z SOR z innych szpitali w województwie pomorskim.

- Poszukujemy sposobów na ułatwienie i usprawnienie pracy zespołów Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych ponieważ są one wizytówką szpitala. Jesteście Państwo pierwszymi, którzy niosą sztukę lean managementu w ochronie zdrowia w naszym województwie, ale też w skali kraju. Jest to nasze duże, wspólne osiągnięcie – w szczególności Państwa – bardzo mocno zaangażowanych, biorących udział w warsztatach, którym udało się zaprojektować konkretne schematy postępowania – mówiła z okazji spotkania wieńczącego pierwszą część projektu, które odbyło się na koniec stycznia w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku Kamila Siwak Zastępczyni Dyrektora ds. Inwestycji i Polityki Zdrowotnej Departamentu Zdrowia.– Wspólne sukcesy należy świętować i dzisiaj jest ten dzień – dodała.

Ostatnich pięć lat to intensywny wzrost zainteresowania lean w SOR. Wdrożenie lean może zwiększyć wydajność SOR nawet o 30% i skrócić czas oczekiwania pacjentów o 50% co było kluczowe w momencie podejmowania decyzji o wdrożeniu projektu.

- O tym, że pewien kryzys na SOR się rozwija, przede wszystkim ze względów systemowych, wiedzieliśmy już w 2019 roku – wówczas powstał pomysł aby zorganizować konferencję poświęconą SOR. Dzisiejszy dzień jest zwieńczeniem pewnego etapu - będziemy nadal nie ustawać w próbach aby wywierać presję dotyczącą potrzebnych zmian, tak aby praca na SOR była efektywna, sprawna i przynosząca satysfakcję ale nie przeciążona. Jest to nasz cel nie tylko w oddziaływaniu do wewnątrz organizacji szpitalnej ale także na zewnątrz. – mówił Dyrektor Departamentu Zdrowia Tadeusz Jędrzejczyk.

Cały projekt ma na celu wyeliminowanie błędów, które możemy popełnić w procesie przekazywania informacji pomiędzy poszczególnymi osobami – stawiamy na efektywne działanie, które ma przełożyć się na jeszcze lepszą obsługę pacjenta w SOR. Jasny proces przekłada się również na lepsze morale pracowników, które w efekcie wpływa na poprawę zaangażowania i dobrostanu pacjentów.   

 

Sponsorem projektu był Urząd Marszałkowski w Gdańsku.

Beneficjentami projektu były Szpitalne Oddziały Ratunkowe:

Copernicus Podmiot Leczniczy

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku

Szpitale Pomorskie

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o. o.

IMG_0274
IMG_0197
IMG_0243
IMG_0261
IMG_0224
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5