Drukuj

Ruszył pilotażowy program kierowany do pacjentek od 36 tygodnia ciąży pojedynczej z regionu powiatu bytowskiego, który umożliwia zdalne rejestrowanie zapisów KTG w dowolnym miejscu i czasie w warunkach domowych.

Program jest odpowiedzią na brak oddział położniczego w w.w. powiecie i ma na celu zwiekszenie bezpieczeństwa przebiegu ciąży.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. przystąpił do realizacji pilotażowego programu kierowanego do pacjentek z powiatu bytowskiego. 20 października 2022r. zawarta została umowa z firmą Carebits sp. z o.o dotycząca udzielania przez firmę świadczeń zdrowotnych polegających na analizie i interpretacji zarejestrowanego zapisu badania kardiotokograficznego wykonanego w warunkach domowych przy wykorzystaniu bezprzewodowego telemedycznego kardiografu KTG.

-Powiat bytowski należy do obszarów Polski, który charakteryzuje się jedną z najniższych gęstości zaludnienia. Oznacza to, że mieszkańcy mają zdecydowanie dłuższą drogę do przychodni czy szpitala. Rozwiązania telemedyczne, w szczególności TeleKTG, mają zatem dla mieszkanek i mieszkańców powiatu szczególną zaletę. Pozwalają rozstrzygnąć, czy w ogóle wizyta w szpitalu jest potrzeba. Udzielona zdalnie diagnoza i porada, zrealizowana na podstawie wypracowanego przez specjalistów ginekologów i położne protokołu, pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych wizyt i dalekich, stresogennych podróży do oddziału. Z drugiej strony, jeśli jednak okaże się, że pomoc jest potrzebna, to pacjentka nie tylko trafi szybciej na oddział ale jednocześnie część diagnostyki i oceny sytuacji jej i dziecka pozwoli wdrożyć najbardziej skuteczne leczenie - komentuje Tadeusz Jędrzejczyk Dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

-Jako szpital wielospecjalistyczny szczególną uwagę zwracamy na to, aby każdy pacjent miał możliwość korzystania z wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych. Zdalne rejestrowanie zapisów KTG jest usługą ponadstandardową, która ma na celu podniesienie poziomu profilaktyki okołoporodowej przyszłych mam z powiatu bytowskiego, tym samym zwiększając bezpieczeństwo przebiegu ciąży. Zgodnie z naszym mottem „By zawsze służyć pomocą” w kościerskim szpitalu również jesteśmy przygotowani do przyjęcia pacjentek w trybie planowym i nagłym w ramach pierwszego stopnia referencyjności, oferując najwyższy standard opieki położniczej i ginekologicznej. Zachęcamy do wyboru naszego szpitala, gdzie tworzymy serdeczną i rodzinną atmosferę, by razem z kobietami przeżywać najważniejsze chwile ich życia – powiedziała Marzena Mrozek Prezes Szpitala Specjalistycznego w kościerzynie sp. z o.o.

Ponadstandardowa usługa monitorowania dobrostanu ciąży przy użyciu przenośnego urządzenia do samodzielnego badania KTG dostarczonego przez firmę Carebits sp. z o.o. umożliwia całodobową kontrolę dobrostanu dziecka. Dzięki badaniu możliwe jest monitorowanie czynności serca płodu, a także kontrolowanie liczby oraz czynności skurczowej mięśnia macicy. Badanie pozwala na sprawdzenie, w jakim stanie jest dziecko i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości (np. zaburzenia czynności serca płodu w wyniku niedotlenienia) szybką reakcję. Jest to w pełni bezpieczna metoda, zapewniająca kliniczną jakość badania, czyli taką jaką uzyskuje się w szpitalu czy gabinecie lekarskim.

-Od początku deklarowaliśmy, że bez względu na to jak potoczą się losy bytowskiej porodówki, nasze mieszkanki - pacjentki nie pozostaną bez opieki. Część zadań związanych z opieką okołoporodową realizujemy w poradni ginekologiczno-położniczej która działa przez 5 dni w tygodniu, pozostałe we współpracy z sąsiednimi placówkami. Cieszę się, że szpital w Kościerzynie przygotował projekt realizowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, który jest dedykowany przyszłym mamom i zapewnia im to co w czasie ciąży jest niesłychanie ważne, czyli poczucie bezpieczeństwa. Korzystając z nowoczesnych rozwiązań możemy zapewnić pacjentkom w warunkach domowych pełne monitorowanie KTG czynności serca płodu oraz czynności skurczowe mięśnia macicy. Kliniczna jakość badań gwarantuje, że wyniki są wiarygodne, dostęp do nich jest niemal natychmiastowy i wszystkie pozostają pod stałą kontrolą.Myślę, że nie jest to ostatni taki projekt dotyczący pacjentek naszego Powiatu, bo chociaż z jednej strony sytuacja kadrowo-finansowej powoduje pewne wyzwania to z drugiej strony staramy się na nie odpowiadać reagować i szukać najlepszych możliwych rozwiązań-podkreślała Beata Hinc Prezes Szpitala Powiatu Bytowskiego sp. z o.o.

Jak skorzystać?

Z programu mogą skorzystać zakwalifikowane pacjentki od 36 tygodnia ciąży pojedynczej aż do rozwiązania. Pierwszeństwo udziału w programie mają pacjentki z regionu powiatu bytowskiego z ciążą powikłaną gdzie występuję np. cukrzyca, nadciśnienie. Realizacja projektu ma na celu podniesienie bezpieczeństwa i komfortu kobiet w ciąży oraz zwiększenie poziomu profilaktyki okołoporodowej z uwagi na brak oddziału położniczego w regionie bytowskim.

Do programu należy zgłosić się pod nr tel. +48 22 308 03 00 lub przesłać zgłoszenie na email: szpital [DOT] koscierzyna [AT] carebits [DOT] pl. Infolinia czynna pon.-piątek od 9.00 do 19.00.

Jak działa program?

Po zakwalifikowaniu pacjentki do udziału w programie otrzymuje ona telediagnostyczne wsparcie personelu medycznego czuwającego nad przebiegiem ciąży. W ciągu 72 godzin pacjentka bezkosztowo otrzyma pod wskazany przy zgłoszeniu adres, urządzenie KTG wraz z instrukcją użytkowania.

Po kwalifikacji do programu pacjentka samodzielnie przeprowadza badanie KTG, zgodnie z instrukcją użycia i wskazówkami otrzymanymi podczas rejestracji. Pomiar KTG trwa 30 min a następnie zapis badania jest zdalnie przesyłany do centrum monitoringu położniczego i poddawany analizie komputerowym systemem Carebits oraz dodatkowo każdy zapis jest analizowany przez wykwalifikowany personel medyczny. Wynik badania jest niezwłocznie udostępniany pacjentce poprzez SMS, jest też dostępny w aplikacji i w panelu pacjentki po zalogowaniu na stronie https://panel.carebits.pl/pl/login. Usługa monitorowania badań KTG dostępna jest całodobowo 7 dni w tygodniu w tym również w dni świąteczne.

Jeżeli podczas analizy wyników odnotowane zostaną niepokojące sygnały wskazujące na zagrożenie zdrowia, życia i porodu, personel medyczny niezwłocznie poinformuje telefoniczne pacjentkę o konieczności zgłoszenia się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub Izby Przyjęć. Urządzenie do rejestrowania KTG należy zwrócić po rozwiązaniu ciąży. Pacjentka nie ponosi kosztów związanych z odesłaniem urządzenia.

Pilotażowy program finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. Liczba uczestników programu jest ograniczona, z programu może skorzystać 100 pacjentek, przy czym kwalifikowanie i udostępnianie urządzeń KTG możliwe jest najpóźniej do 23 grudnia 2022r.

 121732701_n
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11