Drukuj

 

Sezon największej aktywności kleszczy przypada zwykle na dwa okresy. Pierwszy trwa od maja do czerwca, a drugi przypada na wrzesień i październik. Jednak w latach, gdy zimy są łagodniejsze, sezon ten może się zacząć w styczniu i trwać do grudnia, czyli przez cały rok ponieważ kleszcze są aktywne od temperatury 5 stopni Celsjusza.

W tym roku ze względu na ciepłą zimę pajęczaki pojawiły się bardzo wcześnie. Upalne lato sprawiło, że były mniej aktywne, dlatego teraz możemy spodziewać się ich więcej.

Poniższe informacje będą szczególnie przydatne dla tych osób, które jesienne dni lubią spędzać w lasach i na łąkach.

Co warto wiedzieć o kleszczach?

Kleszcze są pasożytami żywiącymi się naszą krwią.

Gdzie się na nas czają? Tam, gdzie zielono i pięknie. A więc w lasach, parkach, ogrodach, innych terenach zielonych.

Co należy zrobić aby chronić przed kleszczami?

O to co zrobić, kiedy w nasze ciało wbił się kleszcz zapytaliśmy lek. med. Joannę Krasicką specjalistę Anastezjologii i Intensywnej Terapii.

-Jeśli zauważymy kleszcza przyczepionego do skóry, przede wszystkim musimy go w jak najkrótszym czasie usunąć. Na ryku dostępnych jest kilka urządzeń do usuwania kleszczy, ale zwykły zestaw cienkich końcówek pęsety działa bardzo dobrze. Nie smarujemy miejsca z pasożytem, żadnymi preparatami. Dopiero po usunięciu pasożyta możliwa jest dezynfekcja miejsca ukłucia.

Pomimo faktu, że pokucie przez kleszcza jest całkowicie bezbolesne, a sprawca wyjątkowo mały, konsekwencje przenoszonych przez niego chorób mogą długotrwale wpłynąć na nasze życie.

-Jeśli doświadczasz objawów podobnych do grypy, takich jak senność, gorączka lub ból głowy należy skonsultować się z lekarzem. Bezzwłocznie należy udać się do lekarza, gdy zauważysz rumień w kształcie okręgu, który pojawia się dookoła miejsca po kłucia. Może to znaczyć, że zostałeś zakażony krętkami Borrelia. W przypadku ugryzienia kleszcza trzeba być szczególnie ostrożnym. Mogą minąć trzy tygodnie lub więcej, nim objawy infekcji staną się zauważalne – dodaje specjalistka.

Najgorszym finałem kontaktu z kleszczem jest kleszczowe zapalenie mózgu. Borelioza - oprócz zmiany skórnej (rumień) we wczesnych stadiach boreliozy mogą pojawić się bardziej ogólne objawy, takie jak zmęczenie, zawroty i bóle głowy. Następnie ujawniają się różne inne objawy boreliozy, najczęściej w postaci zapalenia stawów i zaburzeń neurologicznych. Inne rzadsze symptomy mogą obejmować bóle i problemy z sercem, aż po poważne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Wszystko o kleszczach na stronie

https://www.kleszcze.info.pl/