Drukuj

Na całym świecie panowie w ramach tej akcji zapuszczają wąsy, a przede wszystkim badają się! My też do tego namawiamy!

Listopad został uznany na całym świecie jako miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Skąd nazwa akcji? Listopad to po angielsku november, a wąsy – moustache.  Po połączeniu tych słów powstaje „movember”.

Rozpoznawalne „listopadowe wąsy” mają na celu wzbudzenie ciekawości otoczenia oraz zapoczątkowanie dyskusji na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder. Warto więc skorzystać z tej okazji i zadbać o zdrowie.

Nowotwory jądra powstają w wyniku niepohamowanego podziału komórek wywodzących się z jądra, tworzących guz. Mogą powstawać ze wszystkich tkanek w obrębie jądra, a ich charakter może być złośliwy albo łagodny. Terminem „rak” określa się nowotwór złośliwy, który pochodzi z komórek nabłonkowych organizmu. Rak jądra cechuje się dość dobrym rokowaniem. Liczy się jednak czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii.

Wśród niepokojących symptomów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie, lekarze wymieniają m.in. niebolesną opuchliznę jądra, zmiany w konsystencji jądra, obecność guzka w jądrze, pobolewanie jądra, uczucie dyskomfortu w mosznie, w przypadku trwającego procesu zapalnego – ból jądra, a rzadziej także ginekomastię, czyli powiększenie i tkliwość piersi.

Pierwsze objawy mogą być mało dokuczliwe i niestety wciąż jeszcze zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje-mówi dr Karol Sasim lekarz kierujący Oddziałem Urologii i Urologii Onkologicznej

W wychwyceniu pierwszych objawów rozwijającej się choroby pomaga regularne samobadanie jąder.

Jak to zrobić?

  1. Dokładnie sprawdź powierzchnię jąder.
  2. Poprzekładaj jądra w dłoniach oceniając ich strukturę i konsystencję.
  3. Sprawdź czy w obrębie jąder wyczuwasz zgrubienie, bolesność, obrzęk albo zmiany o charakterze guza.
  4. Sprawdź, czy w mosznie obecny jest płyn.
  5. Pamiętaj, że choroba może manifestować się również niespecyficznymi objawami tj. bólem podbrzusza.
  6. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza na dalszą diagnostykę.

Kampania Movember w Polsce poza oczywistym aspektem profilaktycznym buduje nastrój wsparcia społecznego oraz psychologicznego, które stanowią istotny element działań terapeutycznych oraz psychoedukacyjnych. Sprzyja nie tylko zrozumieniu, ale również daje przyzwolenie na mówienie o rzeczach, które mogą zostać uznane za trudne albo wstydliwe.

Warto więc skorzystać z tej okazji i zadbać o zdrowie. Zachęcamy do badania przesiewowego w kierunku raka stercza. W tym celu wykonuje się oznaczenie PSA. Badanie można wykonać w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. mieszącym się na parterze budynku głównego.

W ramach programu pilotażowego "Profilaktyka 40 plus" realizowanego w naszym szpitalu, mężczyźni powyżej 40 roku życia mogą zbadać ten parametr bezpłatnie. Aby zakwalifikować się do programu wystarczy odpowiedzieć na pytania ankietowe za pośrednictwem infolinii 22 735 39 53 lub Internetowego Konta Pacjenta.

Jeśli pacjent posiada już e-skierowanie, należy umówić się na bezpłatne badanie w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. telefonując pod numer 58 686 01 68

Więcej na "Profilaktyka 40 plus"

W zakresie działań profilaktycznych poza regularnym samobadaniem należy również zwrócić uwagę na sposób żywienia, który jest jednym z decydujących czynników warunkujących zdrowie i samopoczucie człowieka. Jadłospis powinien być oparty o dania bogate w warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, suche nasiona roślin strączkowych, ryby, chudy drób, orzechy, nasiona czy oleje roślinne. Należy również zadbać o regularną aktywność fizyczną. Codzienna aktywność fizyczna, ograniczenie siedzącego trybu życia oraz odpowiednia dawka snu mają fundamentalne znaczenie w kształtowaniu zdrowia. Ponadto 18.11.2021r. obchodzony był Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu nie pozwól, aby te kilka dni zwłoki przekreśliły taką okazję na zmianę złego nawyku i przy okazji ogranicz spożycie alkoholu.

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałem  przygotowanym przez Portal Samorządu Województwa Pomorskiego: Wąsaci wygrywają. Jakie badania każdy pan powinien wykonać? -Pomorskie.eu

Na zdjęciach Pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. promujący kampanię MOVEMBER 2021r.

Odsłony: 436