Drukuj

Dziś obchodzony jest Światowy dzień Radiologii.Dziękujemy wszystkim ekspertom za wybór tej trudnej i szczególnie znaczącej w dzisiejszych czasach specjalizacji. 

Święto upamiętnia Wilhelma Conrada Röntgena, który 8 listopada 1895 roku odkrył istnienie promieniowania X. W 1895 roku w zaciszu swojej pracowni, niemiecki fizyk Röntgena przeprowadzał rutynowe badania nad promieniowaniem. Spostrzegł, że promienie zostawiają ślad na kartonie ustawionym przypadkiem w poprzek wiązki tych promieni. Oznaczało to, że odpowiednia wiązka światła może przenikać przez ciała nieprzezroczyste. Fizyk pragnął sprawdzić przez jakie ciała przechodzą te promienie. Ułożył więc między lampą a tekturą, talię kart oraz książkę. Papier nadal świecił, co oznaczało, że promienie przechodzą zarówno przez papier jak i tekturę, kolejnym krokiem było drewno, a ostatecznie ludzka tkanka miękka. Aby to sprawdzić, zaprosił swoją żonę do laboratorium i wykonał pierwsze na świecie zdjęcie rentgenowskie ludzkiej dłoni. Promienie przechodząc przez tkankę, stworzyły obraz szkieletu dłoni oraz cień złotej obrączki jaką posiadała małżonka. Dzięki odkryciu promieni X Roentgen otrzymał w roku 1901 pierwszą w historii nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Nie opatentował rezultatów swoich badań, a pieniądze z nagrody Nobla przekazał Uniwersytetowi w Wuerzburgu.

Dziękujemy wszystkim ekspertom za wybór tej trudnej i szczególnie znaczącej w dzisiejszych czasach specjalizacji. Wszystkim życzymy satysfakcji z wykonywania zawodu.

Radiologia jest obecnie jedną z najważniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Dzięki rozwojowi technologicznemu oraz pracy naukowców dokonał się ogromny postęp w szybkim i skutecznym obrazowaniu ciała człowieka, co spowodowało przełom w profilaktyce oraz leczeniu większości chorób. Priorytetem dzisiejszej radiologii jest diagnoza pacjenta przy możliwie najniższej dawce promieniowania i odpowiednim zabezpieczenia pacjenta oraz personelu. Dlatego w Światowym Dniu Radiologii podkreślamy znaczenie bezpieczeństwa medycznego pacjenta w diagnostyce obrazowej. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o. w październiku b.r. uruchomił nowoczesną pracownię tomografii komputerowej, wyposażoną w wysoko zaawansowany tomograf komputerowy umożliwiający naszym specjalistom przy wykorzystaniu niskiej dawki promieniowania uzyskać wysokiej jakości obrazy. Dzięki wyposażeniu Zakładu Diagnostyki Obrazowej w nowy sprzęt TK zwiększyliśmy jakości świadczeń oraz zapewniliśmy kompleksową diagnostykę pacjentów Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. z o.o.