Drukuj

W tym dniu środowiska reumatologiczne zwracają szczególną uwagę na zagadnienia związane z poprawą komfortu życiowego osób żyjących z chorobami reumatycznymi.

Światowy Dzień Reumatyzmu obchodzony jest od 1996 roku. Ustanowiony został przez Arthriris Foundation. Na całym świecie miliony ludzi cierpi na schorzenia reumatyczne, a ich życie zmienia się całkowicie z powodu ciągłego bólu stawów. W przypadku schorzeń, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów w dużej mierze leczenie polega na podstawowych kontrolach zdrowotnych. Terapie farmakologiczne koncentrują się na zmniejszaniu bólu związanego z chorobą, a nie na jej usuwaniu, ponieważ na wyleczenie z RZS nie ma lekarstwa.

Uważa się, że fizjoterapia jest skuteczna w procesie kompleksowego leczenia, ale często choroba utrudnia wdrożenie takiej terapii. Ruch boli, ale wskazuje się, że to on jest jednym z najlepszych sposobów utrzymania sprawności. Utrzymując ruchomość stawu, zmniejsza się ciągły stan zapalny, dzięki czemu wskazuje się poprawę długoterminowego łagodzenia bólu z nim związanego.

Często wydaje nam się, że problem dotyczy osób starszych, powyżej 65 roku życia, natomiast należy pamiętać, że prawie 30% wszystkich cierpiących stanowią pacjenci poniżej 65 lat.

Ważna jest profilaktyka. Już dziś możesz podjąć kroki w celu poprawy swojego zdrowia i zmniejszyć,  czy zapobiec ograniczaniu życia w przyszłości. Po pierwsze nie bagatelizuj stanu swojego zdrowia. Obserwuj swoje ciało to ono jest Twoim najlepszym doradczą. Lekarz pierwszego kontaktu skieruje Cię do Reumatologa, gdy pojawi się ból w okolicy stawów, ból ścięgien, kości lub mięśni, szczególnie jeśli dolegliwości bólowe będą intensywne, trwają przez dłuższy czas i nawracają pomimo leczenia lekami przeciwzapalnymi. Niepokojąca może być również sytuacja, gdy  oprócz bólu pojawia się gorączka lub stan podgorączkowy oraz obrzęk, wysypka lub zaczerwienienie skóry. Inne objawy, z którymi należy zgłosić się do specjalisty to poranna sztywność i zaczerwienienie stawów, problemy z utrzymaniem przedmiotów w palcach, problemy ze schylaniem się i podnoszeniem przedmiotów oraz zniekształcenie stawów.

Światowy Dzień Reumatyzmu to również  świetny czas, aby wyjść i podać pomocną dłoń osobom cierpiącym na tę chorobę. Jeśli znasz osoby cierpiące na problemy reumatyczne poświęć jeden dzień, aby przyjść i pomóc im w sprawach, które są dla nich trudne z powodu ich choroby. Poświęć trochę czasu na zebranie informacji i zrozumienie, jak wpływa to na życie tych osób.

W naszym szpitalu funkcjonuje Ośrodek Wczesnej Diagnostyki RZS, który współpracuje z lekarzami POZ (lista dostępna na stronie www.wczesnyrzs.koscierzyna.pl), którzy mogą skierować chorego z podejrzeniem tej choroby w ramach programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej (program polityki zdrowotnej nr POWR.05.01.00-IP.05-00-003/17).

W Naszym szpitalu funkcjonuje też Poradnia Reumatologiczna. Do Poradni Reumatologicznej należy zgłosić się również ze skierowaniem od Lekarza Rodzinnego.