Problem otyłości w Polsce nieustannie rośnie. Obecnie 21% mężczyzn i 24% kobiet w wieku powyżej 20 lat cierpi na tę przypadłość.

Chorują również najmłodsi. W naszym kraju tylko 41% jedenastolatków nie cierpi na nadwagę lub na otyłość. Z puszystych dzieci najprawdopodobniej wyrosną dorośli, którzy będą się zmagać z tym samym problemem.

Dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej, chce pomóc otyłym pacjentom i jest na najlepszej drodze, by ideę zamienić w rzeczywistość. Aby osiągnąć efekt wraz z Arkadiuszem Błaszczykiem, lekarzem kierującym Hospicjum Stacjonarnym i jednocześnie starszym asystentem na Oddziale Chorób Wewnętrznych, powołał w naszym szpitalu nieformalny zespół złożony ze specjalistów zajmujących się pacjentami chorobliwie otyłymi, tzw. Grupę Bariatryczną.

Bariatria jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem otyłości patologicznej metodami nieoperacyjnymi i operacyjnymi. Lek. Arkadiusz Błaszczyk zaznacza, że w Polsce brak jest jednolitego systemu wsparcia i opieki bariatrycznej, a poradnie tego typu to rzadkość. . W Kościerzynie w opiekę nad pacjentem otyłym, zgodnie z obowiązującymi standardami, zaangażowani będą interniści, chirurdzy, anestezjolodzy, pielęgniarki anestezjologiczne, pielęgniarki instrumentalne, pielęgniarki oddziałowe, psychologowie, dietetycy, rehabilitanci.

Na mapie województwa pomorskiego – robiąc około 100 operacji bariatrycznych rocznie – znajdziemy się na 2-3 pozycji. – dodaje dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz – Uważam, że powinniśmy pacjentom z naszego regionu, i nie tylko, dać możliwość leczenia chirurgicznego. Jesteśmy atrakcyjni jako świetnie zorganizowany szpital, wielodyscyplinarny zespół specjalistów, mamy bardzo dobre warunki socjalne dla pacjentów, świetną obsługę pielęgniarską, zaangażowany i profesjonalny zespół lekarski. Co jeszcze mamy do zaproponowania, to niezbyt długie kolejki na bariatrię. Jest to atrakcyjne, ponieważ w innych miastach czeka się na operację po kilka lat.

Pierwsze oficjalne spotkanie grupy, omówienie założeń i planów połączone z tematycznymi prezentacjami, odbyło się dnia 12 czerwca br. w Starym Browarze w centrum Kościerzyny.
Mamy pełną świadomość – mówił dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz – że tworzymy nową strukturę i wymaga ona dyskusji wielodyscyplinarnego zespołu specjalistów. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami rozwiążemy problemy, które się pojawią. W tym szpitalu można wszystko. A siłą jest to, że o godzinie 18 w poniedziałek możemy się spotkać. Uwierzcie mi, że nie wszędzie tak jest. Spotkała się tu kapitalna grupa ludzi i to jest niebywała wartość dodana tego szpitala. Bo nie mury tworzą instytucję, tylko ludzie, jak doskonale wiecie.

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12