W dniu 30 września w sali konferencyjnej Szpitala odbyło się Kościerskie Spotkania Urologiczne, w którego trakcie przekazano sprzęt medyczny do diagnostyki i leczenia nowotworów pęcherza i górnych dróg moczowych. Oddział Urologii Ogólnej i Onkologicznej otrzymał w posiadanie:

-  ureterorenoskop giętki, który dzięki nowoczesnej metodzie załamywania wiązki światła pozwala na wykrywanie niewidocznych w konwencjonalnym badaniu zmian chorobowych w pęcherzu, moczowodzie czy miedniczce nerkowej,

- aparat do podgrzewania i dystrybucji płynów stosowany w małoinwazyjnych zabiegach urologicznych.

Łączna wartość zakupionego sprzętu wyniosła blisko 90 000 tysięcy złotych, a jej zakup sfinansowała Fundacja Wspierania Oddziału Urologii w Kościerzynie oraz samorządy miasta i gminy Kościerzyna. Przekazanie sprzętu połączone zostało z prezentacją jego możliwości oraz informacjami dotyczącymi profilaktyki i leczenia raka pęcherza. Podarowany sprzęt znacznie podnosi komfort i bezpieczeństwo operowanych pacjentów oraz pozwala szybszą i dokładniejszą diagnozę.