Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie wzbogacił się o nową, w pełni wyposażoną karetkę marki Mercedes Sprinter CDI 319. Zakup ambulansu był możliwy dzięki wsparciu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, który przekazał na ten cel 470 tys. zł.

W chwili obecnej kościerski Szpital posiada najnowocześniejszą flotę ambulansów w województwie pomorskim.

Nowa karetka spełnia najwyższe standardy europejskie stawiane pojazdom bazowym jak i zabudowie medycznej.
W skład jej wyposażenia wchodzą m.in.:

• respirator,
  • defibrylator z możliwością teletransmisji do ośrodka kardiologii inwazyjnej,
  • system kontrolowanego podania leków,
  • systemy bezpiecznego transportu pacjenta w tym systemy unieruchamiające złamania i zwichnięcia.

Najnowszy nabytek kościerskiego ratownictwa medycznego umożliwia udzielanie pomocy w stanach zagrożenia życia i zdrowia. Należy podkreślić, że ten nowoczesny ambulans zapewnia bezpieczeństwo transportowanemu pacjentowi w przypadku niepożądanych zdarzeń, np. gwałtowne hamowanie czy stłuczka – mówi dr n. med. Leszek Zwolakiewicz, Dyrektor ds. Medycznych Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Szpital planuje aby najnowszy nabytek zastąpił wysłużoną karetkę w podstacji Stara Kiszewa. Chcemy aby mieszkańcy rejonu Gminy mieli poczucie bezpieczeństwa dzięki niezawodnemu ambulansowi spełniającemu najwyższe europejskie standardy.

Dzięki ostatniemu zakupowi cała flota ambulansów ratunkowych Szpitala została wymieniona. Wszystkie karetki są tak samo wyposażone. Różnią się jedynie składem osobowym:

- karetka typu „S” – obsługa składa się z lekarza oraz dwóch ratowników medycznych bądź dwóch pielęgniarzy,

- karetka typu „P” – obsługa składa się z dwóch ratowników medycznych lub dwóch pielęgniarzy.

Karetka to kolejny w ostatnim czasie zakup wyposażenia na europejskim poziomie dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala. Przypominam, że w tym roku kościerski SOR wzbogacił się o:

• cztery nowe aparaty do wykonywania zautomatyzowanych ucisków klatki piersiowej. Środki na zakup urządzeń zostały przekazane w formie dotacji celowych przez: Miasto Kościerzyna oraz gminy: Kościerzyna, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, Lipusz, Liniewo oraz Stężyca. Łączna wartość dotacji wyniosła 190 tys. zł.
  • dwie karetki marki  Mercedes  Benz Sprinter 319  CDI. Koszt zakupu wraz z wyposażeniem wyniósł łącznie 976.644 zł brutto.
    karetka.jpg
    karetka1.jpg