Już 10 stycznia 2016 roku 120 tysięcy wolontariuszy WOŚP wyjdzie na ulice. Przez 23 lata działalności Fundacja WOŚP zakupiła sprzęt medyczny wydając blisko 650 mln zł zebranych w corocznych Finałach.

Podczas najbliższego 24. Finału Szpital w Kościerzynie, podobnie jak w latach ubiegłych, aktywnie włączy się w coroczną zbiórkę pieniędzy. Oddelegowana zostanie karetka do zabezpieczenia medycznego imprezy oraz na licytację przekazane zostały karnety na krioterapię do wykorzystania w Zakładzie Rehabilitacji.

Każdego roku szczegółowo określany jest cel finałowej zbiórki. Ubiegłoroczny 23. Finał WOŚP poświęcony był podtrzymaniu standardów leczenia dzieci na specjalistycznych oddziałach pediatrycznych. W czasie 24. Finału WOŚP po raz kolejny zbierać pieniądze dla pediatrii, tym razem wyposażając oddziały podstawowe, co umożliwi zakup sprzętu dla większej ilości szpitali, także tych małych. Fundacja WOŚP w trakcie swojej działalności wspierała pediatrię trzykrotnie. Podczas 11. i 12. Finału, odpowiednio w 2003 i 2004 roku, zbiórka była poświęcona zakupowi sprzętu medycznego dla oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych. Następnie, po wieloletniej przerwie, WOŚP wróciła do pediatrii w zeszłym roku.

Zbliżający się Finał to również zbiórka na rzecz geriatrii, która systemowo i planowo jest wspierana od 2013 roku. W pierwszej kolejności podjęto się kompletnej wymiany najbardziej podstawowego sprzętu na cały czas nielicznych szpitalnych oddziałach geriatrycznych. Do placówek trafiły łóżka, materace, aparaty do mierzenia ciśnienia, kardiomonitory, inhalatory, ssaki i setki innych, bardzo podstawowych urządzeń. Fundacja zainwestowała też w zaawansowany sprzęt diagnostyczny (ultrasonografy, aparaty EKG, densytometry) oraz w nowoczesne urządzenia, które zdecydowanie polepszyły komfort pacjentów oraz warunki pracy personelu medycznego.  W drugiej kolejności Fundacja skupiła się na wsparciu nowopowstających i rozbudowujących się oddziałów geriatrycznych, oraz również bardzo zaniedbanych zakładów opiekuńczo-leczniczych.  Ze środków pochodzących z 23. Finału, Orkiestra zakupiła 3 986 urządzeń, m.in.: łóżka sterowane elektronicznie, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie, pompy infuzyjne, kardiomonitory, podnośniki, fotele kąpielowe, przyłóżkowe urządzenia rehabilitacyjne, ssaki, czy inhalatory.

Należy zauważyć, że w przeciągu kilkunastu ostatnich lat dzięki Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy szpitale w Kościerzynie i w Dzierżążnie otrzymały:

Kościerzyna:

- inkubator noworodkowy,

- przyrząd do badania słuchu u noworodków,

- aparat EKG dla Oddziału Dziecięcego,

- 2 laryngoskopy dla SOR: 1 dla dorosłych i 1 dla dzieci,

- deska ortopedyczna dla SOR.

Dzierżążno:

- 102 łóżka (z opcją elektrycznego sterowania pilotem leżem w wielu płaszczyznach),

- 102 przyłóżkowe dwustronne szafki z regulowanym blatem.

- aparat USG Philips z trzema głowicami (sektorową, linową i Convex),

- 2 specjalistyczne holtery,

- 2 siedzące wagi medyczne,

- 2 podnośniki z wagą,

- monitor funkcji życiowych,

- 21 materaców przeciwodleżynowych,

- 2 wózki kąpielowe.

Grajcie do końca świata i o jeden dzień dłużej !!!