W dniu 25 listopada br. w naszym Szpitalu odbyła się konferencja pt. „Pakiet onkologiczny w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Rok doświadczeń” podsumowująca pierwszy rok funkcjonowania pakietu. Wśród zaproszonych gości w wydarzeniu wzięli udział: Jolanta Sobierańska-Grenda – Dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Michał Owczarczyk – Przewodniczący Rady Nadzorczej Szpitala w Kościerzynie.

        Konferencję otworzył Wiktor Hajdenrajch – Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Pan Prezes zaprezentował główne dane liczbowe opisujące Szpital w Kościerzynie, podkreślał konieczność rozwinięcia w Szpitalu onkologii klinicznej i chirurgii onkologicznej oraz przedstawił informację nt. pakietu onkologicznego w Kościerzynie. Od początku roku do końca października br. w ramach pakietu onkologicznego zostało przyjętych ponad 700 osób i wydano 200 kart DILO. W chwili obecnej Kościerzyna jest czwartym co do ważności ośrodkiem leczenia nowotworów w województwie.
   Kolejnym prelegentem był lek. Michał Kujach – Kierownik Zakładu Patomorfologii, który przedstawił prezentację pt.: „Pakiet onkologiczny a Zakład Patomorfologii”. Pan Kierownik zwrócił uwagę, że w Polsce jest tylko 450 patomorfologów, duży odsetek w wieku okołoemerytalnym, stąd diagnostyka patomorfologiczna jest wąskim gardłem w pakiecie onkologicznym. Ponadto poinformował, że wskutek wprowadzenia w Kościerzynie pakietu onkologicznego zauważony został wzrost obciążenia pracą: badania histopatologiczne – wzrost o 5%;badania immunohistochemiczne – wzrost o 6%;badania oligobiopsyjne – wzrost o 14%. W chwili obecnej w Zakładzie wykonywanych jest ok 20 tys. badań histopatologicznych i cytologicznych.
       Prezentację pt.: „Pakiet onkologiczny w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Doświadczenia własne” przedstawili lek. Piotr Duszyński – Onkolog Kliniczny i Mirosława Rymon Lipińska – Koordynator ds. Pakietu Onkologicznego. Zwrócono uwagę na czynnik starzenia się społeczeństwa: w 2012 roku 14% ludności Polski było w grupie wiekowej 65+, w 2012 roku ten wskaźnik wzrośnie do 21%. Zaprezentowano liczbę zachorowań na nowotwory złośliwe w latach 2000-2011 oraz prognozę zachorowań na lata 2020 i 2025. Wśród głównych czynników wzrostu zachorowań na nowotwory oprócz starzenia się społeczeństwa wskazano: niewłaściwe postawy prozdrowotne, zbyt późne rozpoznanie nowotworów, wzrost liczby ludności. Od początku 2015 roku w Szpitalu w Kościerzynie działa koordynator ds. Szybkiej Terapii Onkologicznej. Nadzoruje On proces leczenia pacjenta onkologicznego. Wspiera pacjenta informacyjnie, administracyjnie  i organizacyjnie pomagając mu komunikować się z lekarzami. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie przepływu informacji na wszystkich etapach terapii, tak aby leczenie było dostosowane do indywidualnych  potrzeb pacjenta.
    Zadania koordynatora: koordynacja planu leczenia pacjenta ustalony przez konsylium, dba o to, aby dokumentacja związana z  kartą diagnostyki i leczenia pacjenta była kompletna(m.in. aby zawierała  potwierdzenia wykonania świadczeń i zakończenia danego etapu leczenia), udziela pacjentowi wszystkich niezbędnych informacji związanych z leczeniem.Koordynator towarzyszy pacjentowi aż do zakończenia leczenia. Następnie pacjent (wraz z dokumentacja i zaleceniami) przechodzi pod opiekę lekarza specjalisty. Jeśli Jego stan się nie pogorszy i potwierdzą to wyniki badań, pacjent - z programem opieki długofalowej - zostanie skierowany do  lekarza  podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który ponownie stanie się jego lekarzem prowadzącym. Wprowadzony  na początku roku pakiet onkologiczny ma na celu przyśpieszenie terapii onkologicznej .Zakłada ona  ustawienie usługi pacjentów  przez ośrodki medyczne  poprzez zniesienie limitów na diagnostykę i leczenie, wyznaczenie maksymalnych terminów na realizację  poszczególnych etapów terapii, lepszy dostęp do badań poprzez rozszerzenie uprawnieni lekarzy POZ oraz wprowadzenie  tzw. Zielonej Karty Diagnostyki i Leczenia pacjenta onkologicznego.
    Następnie dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz – Kierownik Pododdziału Chirurgii Onkologicznej przedstawiał prezentację pt.: „Pododdział Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie – nowa jakość w regionie”. Pan dr zwrócił uwagę na nowoczesną diagnostykę wykonywaną w Kościerzynie w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, Pracowni Endoskopii, Zakładzie Patomorfologii oraz Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej. W ramach planowanego Pododdziału Chirurgii Onkologicznej realizowane będą następujące świadczenia medyczne: kompleksowa diagnostyka i leczenie chorób nowotworowych: gruczołu piersiowego, przewodu pokarmowego (żołądka, jelita grubego, odbytnicy), skóry, w tym czerniaka złośliwego oraz tarczycy.
    Konferencję w prezentacji zatytułowanej „Blaski i cienie pakietu onkologicznego” podsumował Dyrektor ds. Medycznych dr n. med. Leszek Zwolakiewicz. Pan Dyrektor podkreślał znaczenie koordynatora ds. szybkiej ścieżki onkologicznej oraz konsyliów lekarskich. Wśród minusów wskazał m.in. na: braki kadrowe (onkolodzy), niewydolność systemu, lekarze POZ ostrożnie wystawiają zielone karty. Wśród szans wskazano na poprawienie efektów leczenia, szansa na wzrost kontraktu – pakiet nie jest limitowany.

DSC00423
DSC00428
DSC00429
DSC00436
DSC00440
DSC00446
DSC00469
DSC00476
DSC00433
DSC00478
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10