Mamy przyjemność poinformować, że Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej w Kościerzynie uruchomiło własną stronę internetową www.stowarzyszeniehospicjum.kna.pl.

      Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej jest organizacją pożytku publicznego działającą od 2004 roku. Misją Stowarzyszenia jest poprawa jakości życia terminalnie chorych, leczenie bólu i innych objawów towarzyszących, niesienie ulgi w cierpieniu natury psycho-duchowej i społeczno-socjalnej, oraz edukacja i przygotowanie rodzin do sprawowania opieki a także radzenia sobie z żałobą. Ponadto członkowie organizacji zajmują się edukacją społeczności lokalnej poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju dyskusjach realizowanych w szkołach, zakładach pracy i urzędach.

       Gromadzone przez organizację środki pochodzą głównie od osób fizycznych. Dzięki funduszom przekazywanym przez Stowarzyszenie w pełni wyposażono Hospicjum. Ponadto środki przeznaczane są na: leki, środki czystości, zaopatrzenie ortopedyczne dla chorych, szkolenia dla personelu, zakup ubrań dla kadry medycznej (czasem także dla chorych). Dzięki udziałowi Stowarzyszenia w projekcie modernizacji Zakładu Diagnostyki Obrazowej (ZDO) możliwe było późniejsze aplikowanie po środki unijne przez ZDO.

      Ostatnią inicjatywą Stowarzyszenia (w dniu 4 września 2014 roku) było sfinansowanie i przekazanie Szpitalowi w Kościerzynie projektu budowlanego rozbudowy Hospicjum. Rozbudowa i modernizacja Hospicjum pozwoli na zwiększenie jego potencjału z obecnych 10 do 15 łóżek.
      W Zarządzie Stowarzyszenia zasiadają: lek. med. p. Piotr Duszyński – Prezes Zarządu, Dyrektor ds. Medycznych Szpitala p. Marzena Barton – Wiceprezes Zarządu, p. Dorota Gregorowicz-Warpas – Sekretarz, p. Danuta Zagubień – Członek Zarządu, p. Grzegorz Cyrzan – Członek Zarządu.
Hospicjum kościerskiego Szpitala oferuje wszechstronną opiekę nad pacjentami chorującymi na nieuleczalną nie poddającą się leczeniu przyczynowemu postępującą chorobę nowotworową, sprawowaną zazwyczaj w terminalnej jej fazie. Opieka ta obejmuje zapobieganie i uśmierzanie bólu, oraz innych objawów somatycznych, łagodzenie cierpień psychicznych, duchownych i socjalnych oraz wspomaganie rodziny chorych podczas trwania choroby, jak i po śmierci chorego w okresie osierocenia.        Celem tych wielokierunkowych działań sprawowanych przez wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny, jest poprawa jakości życia pacjentów i ich rodzin.