27 maja obchodzony będzie Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Z tej okazji Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie zaprasza na bezpłatne badania na obecność krwi utajonej w kale. Akcja będzie przeprowadzona w dniach 26-30 maja (szczegóły obok).

Celem obchodów Dnia Diagnosty jest promocja tego zawodu. Datę wybrano, ponieważ w tym dniu w 1961 roku o godz. 3.  nad ranem Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego, a tym samym tajemnicę życia na Ziemi. Ich odkrycie dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny genetyki i biotechnologii.

Diagnostyka laboratoryjna to jedno z najważniejszych i najbardziej obiektywnych źródeł opisujących stan zdrowia. Nawet 70 proc. decyzji lekarskich opiera się na wynikach tych badań. Badania diagnostyczne często pokazują pierwsze dowody istnienia choroby lub powikłań leczenia, są niezbędne do postawienia trafnej diagnozy, wyboru właściwej terapii i oceny efektów leczenia, a także są jednym z podstawowych narzędzi profilaktyki zdrowotnej. Fachowość personelu diagnostycznego przekłada się więc bezpośrednio na jakość w ochronie zdrowia oraz na optymalizację kosztów opieki zdrowotnej.

Praca diagnostów laboratoryjnych dostarcza wiedzy o stanie klinicznym pacjenta, o zakażeniach szpitalnych, antybiotykoterapii, predyspozycji do chorób genetycznych, nowotworowych i immunologicznych.

Należy zauważyć, że zawód diagnosty laboratoryjnego jest jednym z czterech medycznych zawodów zaufania publicznego: obok lekarza, farmaceuty i pielęgniarki, czynnie uczestniczącym w procesie diagnostyczno-leczniczym.