Od przyszłego roku zacznie obowiązywać tzw. pakiet onkologiczny, według którego od lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej będzie zależeć, jak szybko pacjent z podejrzeniem nowotworu trafi do specjalisty. W konferencji pn. „Pakiet onkologiczny dla Pomorza”, która odbyła się w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie,


uczestniczyli m.in.: Sekretarz Stanu Sławomir Neumann, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego
Hanna Zych-Cisoń, Burmistrz Miasta Kościerzyna Zdzisław Czucha oraz Konsultant Wojewódzki ds. Chirurgii Onkologicznej**dr hab. n. med. Jacek Zieliński .

Jednym z priorytetów pomorskich władz jest poprawa stanu zdrowia mieszkańców. Wynika to bezpośrednio ze zdiagnozowanych problemów – Pomorze jest regionem o jednym z najwyższych w Polsce wskaźników zachorowalności mieszkańców na choroby nowotworowe, cukrzycę i choroby układu sercowo-naczyniowego. By sprawnie koordynować szereg działań, mających na celu poprawę sytuacji, samorząd województwa pomorskiego podjął decyzję o realizacji Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie ochrony zdrowia „Zdrowie dla Pomorzan”.

Na podstawie informacji z Głównego Urzędu Statystycznego w 2011 roku wystawiono 5583 akty zgonu spowodowane chorobami nowotworowymi. W województwie pomorskim liczba zachorowań wśród kobiet wyniosła 4616 – odnotowano o 171 przypadków mniej w porównaniu z rokiem poprzednim, natomiast u mężczyzn 4868, o 78 przypadków więcej niż w poprzednim roku. W celu ograniczenia zachorowalności na choroby nowotworowe, na Pomorzu została utworzona Sieć Onkologiczna, dzięki której powstaną wyspecjalizowane oddziały kardioonkologiczne, oddziały onkologii zabiegowej oraz zostanie uzupełniona baza sprzętowa. Na Pomorzu powstała pierwsza w Polsce infolinia onkologiczna udzielająca pacjentom i ich rodzinom wsparcia psychoonkologicznego.

W ramach Zintegrowanych Porozumień Terytorialnych, w nowej perspektywie unijnej, samorząd województwa pomorskiego, wraz z gminą miejską Kościerzyna planuje zmodernizować Szpital Specjalistyczny tworząc projekt obejmujący m.in. scentralizowaną diagnostykę onkologiczną i chemioterapię dzienną. W ramach projektu zakupiona zostanie nowoczesna wysokospecjalistyczna aparatura diagnostyczna, a szpital ma wprowadzić pakiet onkologiczny.

Obecnie kościerski szpital diagnozuje choroby nowotworowe w ramach Poradni Onkologicznej oraz Oddziałów: Wewnętrznego, Urologicznego, Ginekologicznego i Chirurgicznego. W ramach nowego podejścia do diagnostyki leczenia chorób nowotworowych według Ministerstwa Zdrowia istnieje konieczność wybrania ośrodków o wysokim poziomie diagnostyki i stworzenia kompleksowości obsługi pacjenta skutkującego skróceniem okresu wykrywalności nowotworów.

Poniżej znajdują się prezentacje wybranych prelegentów.

Prezentację przedstawili .in.:

Zdzisław Czucha – Burmistrz Miasta Kościerzyna

Temat prezentacji: Budowa marki miasta w oparciu o markę Szpitala

  1. Misja szpitala

  2. Misja miasta

  3. Połączenie misji – budowa marki miasta i szpitala

  4. Oddziały zabiegowe wymagające kontynuacji leczenia rehabilitacyjnego

  5. Rehabilitacja po zabiegach chemioterapii

  6. Uzdrowisko Kościerzyna – wzmocnienie marki szpitala i marki miasta

 

dr hab.n.med. Jacek Zieliński – Konsultant Wojewódzki ds. Chirurgii Onkologicznej

Tytuł prezentacji:Teraźniejszość i przyszłość w leczeniu nowotworów w województwie pomorskim.

Abstrakt: 

Pod względem wskaźnika zachorowalności/zgonów według danych z 2008 roku z Krajowego Rejestru Nowotworów ogólnie województwo pomorskie wśród wszystkich województw znajduje się pozycji piątej. W odniesieniu do liczb bezwzględnych w naszym województwie odnotowano w 2008 roku 3826 nowotworów u mężczyzn o 3468 u kobiet. W analizie z ostatnich dekad obserwujemy stały wzrost liczby zachorowań w Polsce i naszym województwie. Z uwagi na powyższe dane statystyczne i panujące trendy staje się koniecznym wprowadzanie standardów w leczeniu nowotworów.

Wprowadzenie kompleksowego leczenia nowotworów staje się obecnie wymogiem, z uwagi na wciąż jeszcze niezadawalające nas w pełni przeżycia 5 letnie chorych po terapii onkologicznej. Tego typu postępowanie powinno dotyczyć przede wszystkim, tych najczęstszych nowotworów, do których zaliczamy chorych z rakiem piersi, rakiem jelita grubego i rakiem prostaty. Kompleksowe postępowanie dotyczy wielu aspektów w procesie diagnostyczno-terapeutycznym.

 

20141110_115455
20141110_110557
20141110_121845
20141110_110418
Previous Next Play Pause
1 2 3 4