Drukuj

Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Eksperci przewidują, że do 2030 roku stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. Na świecie choruje na nią aż 350 milionów ludzi, w Polsce - 4 miliony, ale tylko 1 na 3 osoby chore korzysta z profesjonalnego leczenia. Tak niski odsetek osób leczących się z powodu depresji w Polsce wynika nie tylko z ograniczonego dostępu do specjalistów, ale także z lęku przed społecznym napiętnowaniem z powodu choroby. Niestety wciąż panuje powszechne przekonanie, że korzystanie z pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej jest powodem do wstydu.


Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

Obniżony/obojętny nastrój, smutek, brak energii, utrata sprawności intelektualnej, pesymistyczne widzenie przyszłości, niska samoocena, brak zainteresowania czynnościami, które dotychczas sprawiały przyjemność, zaburzenia rytmów okołodobowych (m.in. zaburzenia rytmu snu i czuwania), zmniejszony/zwiększony apetyt to typowe objawy depresji. Depresja odbiera radość życia i jest przyczyną cierpienia psychicznego. Związana jest z wadliwym funkcjonowaniem neuroprzekaźników w mózgu. Skutki nieleczonej depresji bywają bardzo poważne, dlatego nie można bagatelizować i należy ją leczyć a najkorzystniejsze są metody kompleksowe, obejmujące psychoterapię i farmakoterapię.

O czym należy pamiętać?

W Punkcie Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. w razie pogorszenia samopoczucia każda osoba może skontaktować się ze specjalistą. Isnieje możliwość skorzystania ze wsparcia psychologicznego i porady lekarza psychiatry. Dyżurujący od pon.-pt.w godz. 8-18 psycholodzy przyjmują zgłoszenia pod nr tel 58 686 07 77.

Ponadto Centrum Zdrowia Psychicznego zawiera w swojej strukturze Oddział Psychiatryczny, Poradnię Zdrowia Psychicznego, Zespół Leczenia Środowiskowego oraz Oddział Dzienny Psychiatryczny. W ramach terapii dziennej pacjenci mogą skorzystać z pomocy lekarza, pielęgniarki, psychologa, terapeuty zajęciowego, a także asystenta zdrowienia, czyli osoby, która sama przeszła kryzys psychiczny, obecnie po odpowiednim szkoleniu i pomaga pacjentom według zasady „Też to przeżyłam/przeżyłem, wiem co czujesz i wiem, że można sobie z tym poradzić”.

Zespół Leczenia Środowiskowego zapewnia świadczenia zdrowotne w środowisku domowym, co do których zarówno lekarz jak i psycholog podejmie decyzję, że najlepszą formą leczenia takiego pacjenta będzie opieka w jego naturalnym środowisku. Do takich pacjentów jeżdżą zarówno lekarze, jak i psycholodzy, pielęgniarze, w razie potrzeby także Asystenci Zdrowienia. Dzięki funkcjonowaniu Centrum możliwe jest wzmacnianie zdrowia psychicznego, przeciwdziałanie kryzysom psychicznym oraz wykluczeniu społecznemu osób z doświadczeniem choroby psychicznej. W ciągu roku z usług CZP korzysta blisko 5 tys osób.