"Tydzień Urologii", który odbędzie się w tym roku w dniach 22-26 września, jest akcją organizowaną przez European Association of Urology (EAU).

Celem przedsięwzięcia jest rozpowszechnianie wiedzy na temat chorób urologicznych i zachęcanie, zwłaszcza mężczyzn powyżej 50 roku życia, aby zgłaszali się do lekarza specjalisty na regularne kontrole.

Choroby, które wymagają konsultacji lekarza urologa to m.in.: przerost gruczołu krokowego (stercza), syndrom bolesnego pęcherza, kamienie w nerkach, nietrzymanie moczu, infekcje dróg moczowych, wysiłkowe nietrzymanie moczu, zatrzymanie moczu. Każda z tych chorób wymaga pomocy wyspecjalizowanej opieki urologa.

Należy zauważyć, że rak gruczołu krokowego jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci z powodu nowotworu. Każdego roku, tylko w Europie, wykrywa się ok. 382 000 nowych przypadków raka gruczołu krokowego. Badania epidemiologiczne wykazują, że w roku 2025 będzie to problem aż 42.8 milionów mężczyzn w Europie.

Kolejny raz do akcji ?Tydzień Urologii? włącza się Polskie Towarzystwo Urologiczne (PTU). Przewodniczącym Oddziału Północno-Zachodniego PTU obejmującego województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, zachodnio-pomorskie i warmińsko-mazurskie jest dr n. med. Krzysztof Szkarłat - Ordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala w Kościerzynie.

Jeśli masz więcej niż 50 lat i chcesz znać swój stan zdrowia, nie czekaj - zgłoś się do urologa.