Dnia 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca, który ma na celu szerokie upowszechnienie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca (np. miażdżycy, nadciśnieniu tętniczym) oraz  o możliwościach leczenia i profilaktyki a także promocji zdrowego  stylu życiaW Polsce główne obchody organizowane są od 2002 roku przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, tym razem odbędą się one w Katowicach.

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie funkcjonuje od 1999 roku Oddział Kardiologiczny, w którym przez ostatnie 20 lat dokonywał się olbrzymi przełom w zakresie diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia. Tj. w 2005 roku utworzono w Szpitalu Pracownię Hemodynamiki, dzięki czemu mogła rozwinąć się kardiologia inwazyjna. Natomiast od 2008r. uruchomiono 24-godzinny dyżur dla pacjentów z powiatu kościerskiego, bytowskiego i kartuskiego, którzy potrzebowali pilnej pomocy lekarskiej w związku z zawałem serca. Pomocą  w rozwoju systemu szybkiego leczenia zawału serca było pozyskanie i zainstalowanie w karetkach systemu „Lifenet”, który pozwala na wykonanie elektrokardiogramu w domu chorego i przesłanie go drogą elektroniczną do Oddziału Intensywnej Opieki Kardiologicznej a następnie kardiolog ocenia elektrokardiogram i stawia diagnozę, co skraca czas na podjęcie leczenia interwencyjnego.Jednocześnie w szpitalu rozwinięty został system leczenia zaburzeń rytmu serca poprzez rozwój  terapii z zastosowaniem wszczepialnych urządzeń stymulacyjnych, defibrylujących i resynchronizujących pracę serca.

Obecnie Oddział Kardiologiczny posiada 29 łóżek, w tym 8 łóżek intensywnego nadzoru kardiologicznego, gdzie leczymy pacjentów nie tylko z powiatu kościerskiego, ale również z powiatów ościennych, którzy wymagają specjalistycznej opieki kardiologicznej.

Nasi specjaliści z kardiologii leczą m.in. zaawansowane formy niewydolności serca, ciężkie choroby infekcyjne układu krążenia z zajęciem serca.

Prowadzimy również działalność ambulatoryjną poprzez prowadzenie Poradni Kardiologicznej, w ramach której wykonujemy pełny zakres nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej oraz prowadzimy kontrolę urządzeń wszczepionych w ramach elektroterapii chorób serca. W skład Oddziału Kardiologicznego wchodzi Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, Pracownia Hemodynamiczna oraz Poradnia Kardiologiczna i Zaburzeń Rytmu Serca dla Dorosłych z Pracowniami: EKG, Echokardiografii, Urządzeń Wszczepialnych Serca i Elektrofizjologii.