Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, kierowany przez dr hab. Wojciecha Makarewicza wciąż poszerza arsenał swoich możliwości operacyjnych.

W piątek 19.10.2018r. po raz pierwszy w Polsce do częściowej przezodbytowej resekcji odbytnicy został użyty mechaniczny zszywacz TST-36.

Zabieg wykonał chirurg Oddziału Zygmunt Wojniłło po przeszkoleniu w Szpitalu Św. Piusa X w Mediolanie pod kierunkiem prof. J. Megevanda i dr L. Lenisa.

Częściowa resekcja odbytnicy w schorzeniach czynnościowych odbytu i odbytnicy, takich jak wypadanie odbytnicy, nietrzymanie stolca i gazów, zespół utrudnionego wypróżniania, są znane i stosowane również w Polsce, ale stapler dużej objętości TST-36 został użyty w przezodbytowej technice STARR+ w Polsce po raz pierwszy.